| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut
1. Care este cel mai bun tip de folie pentru telefon? Silicon sau Sticlă
Menționez că telefonul are ecran curbat, Moto Edge 40 Neo
2. Ce tip de folie e mai ok pentru telefoane cu ecran curbat?
3. Ce funcții au foliile de silicon și sticla? Adică am auzit că unele sunt regeneabrile etc
4. Recomandări foliie pentru acest telefon? Atât din silicon cât și din sticla
5. Ce însemna temepered glass la folii?
6. De ce unele folii vin cu lipici într-un recipient și cu o lampa UV?
7. Care e faza cu foliile UV?
8. Folia de sticla se dezlipește mai ușor de pe un ecran curbat?
9. Care e mai rezistentă de sticla sau silicon? Adică care ofer protecție mai buna/sigura
10. Unde pot găsi huse custom cu design pentru acest model?

Dau funda, cui îmi răspunde la tot ce am scris aici, mulțumesc

8 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

E ok aia care iti place tie mai mult.
huse poti gasi pe shein/vinted/olx/insulele din mall uri.

| literallythesamebruh a răspuns:

Pentru un telefon curbat îți va fi cam greu să găsești o folie de sticlă care să se potrivească perfect. Cu cea de silicon o tocmești cumva, dar nu are aceeași durabilitate. Totuși, îl ții rezistent la zgârieturi. Nu am considerat niciodată că telefonul meu are nevoie de protecții pentru camere, maxim am folosit o husă ce le acoperă. Îți garantez că sunt șanse mai mari să îți zgârii sau spargi spatele, respectiv ecranul telefonului decât camerele, plus că nu știu ce să spun despre calitatea pozelor, cum va fi după ce pui acele protecții. Poți testa. Sper că te-am ajutat.

| Lucaaragiale23 explică:

A și in legătură cu protecția pentru camere, acele bucăți de sticla sau silicon ce or fi, sunt ok de folosit? Oferă protecție în plus?
Câteva detalii despre ele că nu știu nimic de ele

| GeorgianaGeorgiana03 a răspuns:

Salut,
Eu am de la Alien Surface. Intra un pic pe site-ul lor aliensurface.ro ca sa iti faci o idee.
Daca o montezi cum trebuie, sta foarte bine chiar si pe ecranul curbat.
Da, folia lor este regenerabila...in sensul ca, am pus telefonul si cheile in acelasi buzunar, si mi-au ramas pe ecran cateva urme de la chei...in maxim 2 zile s-a regenerat folia si au trecut urmele.
Si eu am crezut ca foliile de sticla sunt mai rezistente, asta pana cand sotul a schimbat 2 folii de sticla in doua saptamani. Si eu am folia de la Alien pe telefon de aproape 2 ani. Asa ca m-am lamurit cu foliile de sticla. Si in plus, daca se zgarie, arata naspa.
Si sa nu zic intr-un ceas rau, am folie de la ei din 2018 si inca n-am spart niciun telefon.
Alege ce crezi ca e mai bine pentru tine!
Bafta!

| Lucaaragiale23 explică (pentru GeorgianaGeorgiana03):

Rezistă și la impact cele de silicon? Mai bine decât cele de sticlă

| GeorgianaGeorgiana03 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Aici nu iti poate da nimeni un raspuns. Nu ai siguranta cu nicio folie! Eu iti spun sincer, am scapat celalalt telefon pe gresie in carefour, cu ecranul in jos, nici nu mi-a venit sa-l ridic. Si nu a patit nimic! Pe parchet nu mai vorbesc de cate ori l-am scapat. Saptamana trecuta am vazut telefonul unei cunostinte, era ecranul sfarmat si folia de sticla intacta pe el. Deci i s-a spart ecranul sub folia de sticla. Observ ca e tendinta asta pe internet...dar spune-mi care folie e mai buna, mai rezistenta? Nu iti poate oferi nimeni un raspuns la intrebarea asta. Eu am folia de la Alien Surface si imi asum orice s-ar intampla. Deocamdata mie mi-a rezistat foarte bine si nu o sa renunt degraba la ei. Bafta in a face alegerea cea mai buna pentru tine!

| Lucaaragiale23 explică (pentru GeorgianaGeorgiana03):

E rezistenta si la apa? Adică nu se dezlipește

| GeorgianaGeorgiana03 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Din cate am reusit eu sa observ si sa testez de cand folosesc folia lor, da, e rezistenta la apa.