| TomyBrave2019 a întrebat:

Aceasta întrebare este adresată utilizatorilor Samsung Galaxy S10 sau cunoscătorilor.
1. Ce părere aveți despre telefon? Merita daca vrei să-ți faci un upgrade la un telefon bun, de durată?
2. Bateria cât ține? Am văzut că mulți se plâng. Nu rezistă o zi?
3. Orice altă precizare în plus este binevenită. Cum e telefonul în general? A ajuns la așteptările voastre?
Dau fundă. Mulțumesc.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. E misto, dar nu merita sub nici o forma mai mult de 2000 RON. Ma refer la pretul din magazin ca lumea, cu garantie, nu "de la baieti".
2. Depinde ce faci. SoT e cam 5 ore si ceva daca te joci...
3. Nu arunc cu bani in Samsung. La ei 40% din pret e marketingul...
Uite un review cum se cade: https://www.notebookcheck.net/......549.0.html

| TomyBrave2019 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și dacă nu te joci incontinuu, mai stai pe YT, mai asculți muzică, așa cam o oră și apoi pauza, cam cat tine?
Daca numai suni pe cineva sau faci chestii mai basic, tine o zi?
Mersi de link.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Bineinteles, cum naiba sa nu tina o zi? Legat de muzica, castile Bluetooth sug din baterie ceva de speriat, mai ales daca nu sunt apt-X/BT LE. In alta ordine de idei, S10 reprezinta efectiv bani aruncati pe geam cand ai Xiaomi Mi 9T Pro la un pret absolut incredibil. Uite o comparatie intre el si S10 Lite, ca au acelasi procesor si S10 standard nu l-am gasit...: https://www.pcgarage.ro/compara/1937142,1980294

| TomyBrave2019 explică (pentru GabiDumitrescu):

Voi rămâne tot la Samsung. Da, sunt și altele bune dar Samsung e bun pentru mine și mulți alții. Nu mi se pare așa o risipa de bani, e decent și are tot ce ar trebui să aibă un telefon bun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Banii tai, distractia ta. Daca iti place sa dai 50% mai mult decat face, nu te opreste nimeni.

| TomyBrave2019 explică (pentru GabiDumitrescu):

:/

| Ineys a răspuns:

Am S10+, deci iti spun despre asta. Totusi intre ele mare diferenta nu e, poate doar SOT pentru ca S10+ are bateria mai mare.

"Telefon bun, de durata?" Pai asta depinde, pe vechiul meu telefon pe l-am tinut 3 ani ( fiind S6 ). Si pe asta planuiesc sa-l tin cam tot atat. Sigur, poate in 3 ani n-o sa mai duca orice joc din marketplace si nu o sa mai primeasca update-uri, dar se va descurca bine. A ajuns cumva in punctu in care nu prea mai ai ce sa pui pe un telefon ca sa fie mai bun. Sigur, daca vrei S20 cu camera de 108 mpx si zoom sa vezi pe luna e altceva.

Bateria tine destul de mult ( cel putin pe varianta + ). Uneori plec dimineata si cu 50% si tot ajung acasa linistit cu el. Asta include internet, muzica in casti aproape toata ziua ( 8 ore ), Youtube ocazional. Cu alte cuvinte ceva mai heavy work decat ce ar face un angajat normal : apeluri, notite bla bla. Pe astea le duce fara probleme. Parerea mea e ca depinde de optimizare, daca iti tii si date mobile si bluetooth si nfc si toate alea pornite si tu nu le folosesti e normal sa se descarce repede orice telefon.

Dual sim, iarasi, e posibil sa ai un drain mai mare cu 2 cartele, dar nu stiu cat de mare pentru ca nu folosesc 2 cartele.

Cel mai mare battery killer sa-i zic asa e semnalul sau lipsa de semnal si se simte foarte mult, mai ales cand pornesti datele si nu prea ai semnal.
Daca ai avea semnal perfect nu ar avea nici o problema cu bateria telefonul asta.

Dupa prima saptamana devine doar un telefon, cel putin mie mi-a disparut acel "hype". Camera dubla pe fata ( ma rog, camera principala si ce mai are el pentru efect de bokeh mai bun ) personal mi se pare degeaba ca nu-mi fac selfie la fiecare 5 minute. Camerele de pe spate nu am ce sa zic, jos palaria. Poti sa vezi mai multe pe dxomark unde e un top cu toate telefoanele la camera.

Cumpara-i o husa serioasa daca vrei sa-l pastrezi ca nou ca eu deja i-am zgariat putin rama. Foarte sensibil aluminiu asta lucios.

Amprenta s-a imbunatatit extrem de mult fata de cum era la inceput. Putin enervant e butonul de power, e mult prea sus daca ai mainile mai mici.

Performante exact la ce te astepti la banii astia, duce orice din marketplace fara emotii.

| TomyBrave2019 explică (pentru Ineys):

M-am gândit să-mi iau S10, nu +, pentru că e oarecum mai ieftin, dar și mai mic. Eu am unul mare acum și mă enervează.
Am înțeles că diferă bateria, adică una mai mică la S10, de aceea întrebam.
Cum e +? Foarte mare în mână?
Oare merită un S10 in comparație cu S10+?

| Ineys a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Pentru mine nu e foarte mare, desi nu am mainile exagerat de mari. Ca reper am pana in 1.80 ( nu mai stiu sigur cat ) deci iti dai seama ca am niste maini normale. Te obisnuiesti dupa aceea, si daca esti putin mai curajos te poti "juca" cu telefonul in mana ca sa ajungi cu degetu peste tot. De exemplu eu il las sa-mi alunece putin din mana si-l prind ca sa imi vina mai jos pentru ca nu-mi ajunge degetul mare pana sus de tot sa trag bara de notificari de exemplu. Te adaptezi la marime, nu-i un impediment. Partea buna e ca filmele sunt o placere pe un ecran asa mare.

| TomyBrave2019 explică (pentru Ineys):

Ai dreptate, dar eu voiam un telefon mai mic, deoarece am unul mare acum și e foarte incomod. Plus eu nu ma uit la filme pe telefon, sunt de părere ca e mai ok să te uiți pe TV dacă tot te uiți (in general). Așa ca mă gândeam la S10, dar comentariile despre baterie m-au pus pe gânduri. Cred ca nu e mare diferență între ele înafara de baterie si mărime, și camera de pe fața.

| Ineys a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Alea sunt singurele diferente: Baterie mai mare, ecran mai mare, camera pe fata.

| TomyBrave2019 explică (pentru Ineys):

Da