| Arsia_Soleymany_1990 a întrebat:

Acum ceva timp calculatorul se bloca si se misca foarte greu, in task manager aparea la disk usage 100% am incercat toate variantele gasite pe internet si nu a mers.
Am cumparat alt hdd si problema este aceeasi, ce pot face in acest caz?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Scuze, am interpretat gresit intrebarea. Mea culpa!
Daca discul este incarcar indelungat la 100%, atunci inseamna ca se scrie /citeste in continuu pe /de pe disk.
Probabil folosesti Windows 10, care isi face upgrade in background (se intampla aproape zilnic si indelungat) sau un alt program scrie /citeste in continuu pe /de pe disk.
Daca scoti upgrade-ul automat, atunci probabil va scadea incarcarea discului.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca apare "ocupare CPU 100%" timp indelungat (chiar zeci de secunde), acesta se datoreaza ocuparii totale a procesorului cu "asteptari nerezolvate".
Aceasta stare se poate datora mai multor factori:
- memorie RAM prea ocupata
- hard disk plin
- "Bad"- uri pe hard disk
- procesor cu functii apelate neincluse (cand trebuie sa execute rutine inlocuitoare in locul unor functii "neintelese" de procesor - caz frecvent intalnit la procesoare Celeron, mai ales in timpul navigarii pe internet.
- asteptarea unor raspunsuri, care nu mai vin - de exemplu la apelarea unor site-uri complexe.

| Arsia_Soleymany_1990 explică (pentru Bula):

Nu apare nimic la cpu, doar la disk iar specificatiile sunt: amd ryzen 5 2400g
Pe langa hdd am un ssd care functioneaza dar am nevoie de multa memorie si un ssd mare e scump, placa video Asus gtx1060

| Bula a răspuns (pentru Arsia_Soleymany_1990):

Scuze, am interpretat gresit intrebarea. Mea culpa!
Daca discul este incarcar indelungat la 100%, atunci inseamna ca se scrie /citeste in continuu pe /de pe disk.
Probabil folosesti Windows 10, care isi face upgrade in background (se intampla aproape zilnic si indelungat) sau un alt program scrie /citeste in continuu pe /de pe disk.
Daca scoti upgrade-ul automat, atunci probabil va scadea incarcarea discului.

| sierra1 a răspuns:

Probabil ai insuficientă memorie ram

| Bizon95 a răspuns:

Cumpara ssd in loc de hdd
uita-te in task manager ce proces face treaba asta (task manager de windows 10 iti spune destul de clar)
si, cat ram ai? sper ca ai macar 3G