| Bobrov_Tudor_1971 a întrebat:

Acum chiar nu stiu ce sa fac.
Am un laptop Asus X552L cu procesor Intel i7 si 4 gb ram.Am pe el ca sistem de operare Windows 8.1 Pro.
Can il pornesc, pare ca e un boot-up normal de Windows 8.1, dar cand trebuie sa imi arate lockscreen-ul,se vede numai negru,daca misc mouse-ul este afisat iar peste putin timp nu se mai vede si se duce singur la mijloc. Apoi continua tot asa.
Am intrat in setarile BIOS-ULUI,care se face cu Power+f2, dar nu prea am ce sa fac de acolo(adica merge sa intru in BIOS) doar ca nu vad rostul setarilor BIOS sa aiba legatura cu SO-ul.
Am incercat si sa intru intr-un fel de meniu cu care ii pot da safe mode SO-ului,dar nu merge deloc pentru ca pc-ul isi da intr-un fel bootup prea repede
Am nevoie de un specialist sa rezolve problema asta sau o pot rezolva singur?
Dau funda daca imi zice cineva ceva concret,daca chiar nu se poate, asta este.Pareri? A mea este ca e vina sistemului de operare(is corupte cateva fisiere de sistem)

Răspuns Câştigător
| Addict3d a răspuns:

Daca poti intra in BIOS, seteaza inapoi sistemul la BIOS DEFAULT, adica cu toate functiile de baza la frecventa redusa (fara optimizare sau supra-turatie. Daca sistemul porneste, atunci poti repara cum am spus anterior.
Daca sistemul nu-ti porneste nici cu setarile minimale, atunci sSIGUR ai ceva problema cu hardware si trebuie testat intreg sistemul (temperaturi, memorii, placa video, HDD). Pentru asta ar fi bun un CD de testare, cum este Hirens Boot CD sau asemanatoare, dar pe care trebuie sa-l faci pe alt sistem, functional.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Reinstaleaza sistemul de operare. Daca nu este asta nimeni nu-si poate da seama pe explicatii. Trebuie cineva care il vede. Du-l in service!

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Salontanul):

Dar mi-a expirat garantia pe el, asta e treaba

| Salontanul a răspuns (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Asta e! Te duci, vezi cat costa si daca te tin curelele, platesti. Poate ai un prieten care se pricepe foarte bine la asa ceva!

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa re-stabilesti sistemul la o data anterioar-salvata, cand a functionat inca bine.
Daca nu ajuta, atunci poate fi problema de hardware, care necesita service.

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Bula):

Pai nu pot face asta pentru ca PC-ul nu raspunde absolut deloc.

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Pot intra doar in BIOS.nimic altceva.

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Si cred ca daca il duc la service o sa platesc de ma doare capul

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Tin sa mentionez ca asta mi s-a intamplat DUPA un update de Windows

| Addict3d a răspuns (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Daca poti intra in BIOS, seteaza inapoi sistemul la BIOS DEFAULT, adica cu toate functiile de baza la frecventa redusa (fara optimizare sau supra-turatie. Daca sistemul porneste, atunci poti repara cum am spus anterior.
Daca sistemul nu-ti porneste nici cu setarile minimale, atunci sSIGUR ai ceva problema cu hardware si trebuie testat intreg sistemul (temperaturi, memorii, placa video, HDD). Pentru asta ar fi bun un CD de testare, cum este Hirens Boot CD sau asemanatoare, dar pe care trebuie sa-l faci pe alt sistem, functional.

| gelu1970 a răspuns:

Hiren·s boot
sau
wondershare live boot boot cd

sunt 2 optiuni ce ai

| Bobrov_Tudor_1971 explică:

Multumesc de raspunsuri, o sa vad daca merge

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Din pacate nu a mers chestia cu BIOS Default, o sa incerc cu Hirens Boot CD sa vad care ii treaba

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Hopaa dar am uitat sa va spun ca nu am unitate CD la laptop.Pot incerca cu un USB?

| Bobrov_Tudor_1971 explică (pentru Bobrov_Tudor_1971):

Multumesc mult pentru raspunsuri, apreciez, dar din pacate nimic nu a mers.Multumesc pentru ajutor oricum.Cred ca mi-am busit PC-ul rau.Totusi ii dau funda la cel care a dat cele mai ok raspunsuri. Daca mai aveti idei, spuneti-mi va rog.

| Addict3d a răspuns:

Mai detii acest laptop?