| DeniiSs101 a întrebat:

Salut, acum doua zile cand am asamblat un PC(pentru prima data) am constat ca nu imi apare imagine pe monitor, cu toate ca procesorul si ventilatorul se misca. Am scos chiar si placutele ram si am pus speaker-ul, acesta bipaind la pornirea fara rami. Tin sa mentionez ca mufa in care se baga cablul pentru de 'împerechere' de la placa de baza se cam misca (se impinge in interiorul carcasei) atunci cand incerc sa fac acest lucru. Ma puteti ajuta cu un sfat va rog?!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Bun.
Alta mufa disponibila pe placa de baza nu ai?
HDMI,
Display Port (DP)
sau
DVI?

https://i.ytimg.com/vi/2XRE3U1XTxA/maxresdefault.jpg

O sa ai bineinteles nevoie de un alt cablu, sau de un adaptor.
Dar il poti imprumuta de la un vecin, coleg, prieten...

Ai prins placa de baza corect in suruburi?

Sau se misca doar mufa, semn ca - poate s-au dezlipit contactele?

Trebuie s te uiti bine la acea mufa, pentru ca poate sa se miste placa de baza cu totul, si in acest caz, nu e nici o problema grava, nu de la asta vine problema ta.

Se poate misca pentru ca s-au smuls/rupt/dezlipit contactele din PCB (placa de circuit), iar in acest caz, de acolo vine problema.

Insa daca nu e de la mufa VGA, aproape sigur e din cauza RAM-ului, cand nu e compatibil, sau e defect, nu ai nici o imagine pe monitor.

Am patit asa ceva, era incompatibil (avea latenta prea mica pentreu placa mea de baza. Am pus altul cu latenta putin mai mare si a mers.).

Nu uita sa incerci cate o placuta pe rand, in fiecare slot (sa incerci toate combinatiile).

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Verifică dacă placa video este pusă bine în slot şi șuruburile de prindere le-ai pus pe carcasă(are dară așa ceva indiferent de ce carcasă ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil ca componentele asamblate sa nu fie compatibile.

| anonimg a răspuns:

O problemă fizică se rezolva numai la un service pc. Numai la service se poate întări mufa.

| NLS a răspuns:

Salut.
Modelul placii de baza?
Modelul RAM-ului?
Modelul sursei?

"am vazut ca mufa din spate in care se baga cablul vga, misca si se baga in interiorul carcasei cand vreau sa bag cablul"

Incearca sa te exprimi mai clar, ce mufa se misca?
Cea ATX, cu 24 de pini, in care se introduce alimentarea de la sursa?
SAU
mufa VGA... output-ul spre monitor?

| DeniiSs101 explică (pentru NLS):

Mufa vga de pe placa de baza, cea in care se baga cablul pentru imperecherea cu monitorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune in alt port

| DeniiSs101 explică:

Mufa vga se misca(cea in care se baga cablul)

| DeniiSs101 explică (pentru NLS):

Deci pe scurt trebuie sa fac rost de un cablu (hdmi/dvi), iar daca nici asa nu da rezultate, sa schimb memoria ram, nu?

| DeniiSs101 explică (pentru NLS):

"Se poate misca pentru ca s-au smuls/rupt/dezlipit contactele din PCB (placa de circuit), iar in acest caz, de acolo vine problema."
-cel mai probabil asta s-a intamplat
-daca chiar e asa, acest lucru afecteaza cumva celelalte mufe (dvi)?

| NLS a răspuns (pentru DeniiSs101):

Nu schimba nimic pana nu imi spui specificatiile RAM-ului, (sau modelul), si modelul placii de baza.

| NLS a răspuns (pentru DeniiSs101):

Nu, daca nu s-a jucat fotbal cu placa aceea de baza, chiar presupunand ca mufa VGA e defecta (tu stii cat de tare se misca in spate), celelalte ar trebui sa fie in ordine.

| DeniiSs101 explică (pentru NLS):

Iti las in privat specificatiile placii de baza si ale memoriilor ram

| DeniiSs101 explică (pentru NLS):

Te poti uita te rog la mesaje?

| NLS a răspuns (pentru DeniiSs101):

Bun.
Alta mufa disponibila pe placa de baza nu ai?
HDMI,
Display Port (DP)
sau
DVI?

https://i.ytimg.com/vi/2XRE3U1XTxA/maxresdefault.jpg

O sa ai bineinteles nevoie de un alt cablu, sau de un adaptor.
Dar il poti imprumuta de la un vecin, coleg, prieten...

Ai prins placa de baza corect in suruburi?

Sau se misca doar mufa, semn ca - poate s-au dezlipit contactele?

Trebuie s te uiti bine la acea mufa, pentru ca poate sa se miste placa de baza cu totul, si in acest caz, nu e nici o problema grava, nu de la asta vine problema ta.

Se poate misca pentru ca s-au smuls/rupt/dezlipit contactele din PCB (placa de circuit), iar in acest caz, de acolo vine problema.

Insa daca nu e de la mufa VGA, aproape sigur e din cauza RAM-ului, cand nu e compatibil, sau e defect, nu ai nici o imagine pe monitor.

Am patit asa ceva, era incompatibil (avea latenta prea mica pentreu placa mea de baza. Am pus altul cu latenta putin mai mare si a mers.).

Nu uita sa incerci cate o placuta pe rand, in fiecare slot (sa incerci toate combinatiile).