| noname789 a întrebat:

Mi-am achizitionat de curand un laptop nou, iar mama mea are o teorie interesanta cum ca, daca las bateria in laptop, in timp ce e conectat la priza si eu il folosesc, bateria se deterioreaza. E adevarat?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Orice baterie are cicluri de incarcari limitate functie de calitatea ei. Deci nu-i tot una daca le faci mai rar incarcarile, te tine mai mult sau mai des, te tine mai putin. Asa ca este bine sa scoti bateria cand ai posibilitatea.

| horia2012 a răspuns:

Da, e adevarat. Normal se procedeaza asa. Il incarci inchis, il scoti din priza si il folosesti pe baterie. Cand se descarca, repeti procedura. Nu scoti bateria cand il folosesti la priza.(chiar daca e incarcata). Ca sa te tina cat mai mult, trebuie sa aiba cicluri cat mai dese de incarcare/descarcare completa. (pana la limita inferioara).
Numai daca o perioada mai mare nu-l folosesti, incarci bateria complet si o scoti.

| gelu1970 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca o baterie de laptop are o medie de viata de 1, 5 - 2, 5 ani. in functie de uzul cere i se da. e adevarat ca ii poti lungi viata daca o desconectezi cand folosesti laptopul conectat la priza, insa e si reversul: o baterie care nu isi face ciclurile de incarcare-descarcare, dupa un timp isi pierde proprietatile, adica se deterioreaza.
tu incearca sa nu o lasi mult timp desconectata, adica zile, saptamani, iar atunci cand o conectezi incearca sa ii faci ciclurile de incarcari asa cum trebuie. pana la 100% si sa o reancarci atunci cand laptopul te avizeaza ca e sub nivelul minim si ca trebuie incarcata.
bafta. in cazul in care mama ta continua cu ideea ei, fa-i pe plac. oricum e doar o baterie care o sa dureze atat cat e viata ei utila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca folosesti mai mult timp laptopul acasa, ii poti scoate bateria.La intervale regulate de timp,folosesti laptopul si cu doar bateria pana se descarca. Apoi, inchizi laptopul si lasi bateria sa se incarce oprit. Chestia e ca atunci cand lucrezi ceva si se ia curentul, nu se salveaza ce lucrezi, de exemplu a fost cazuri cand au lucrat in oficce, dupa ceva timp s-a luat curentulacea lucrare nu s-a salvat si a trebuit sa scrie din nou de la cspat ce a scris timp de 4-5 ore. bateria oricum se duce. daca vrei, o scoti si la intervale, macar odata pe saptamana sa-i faci plinul.Sa o golesti si sa o incarci asa cum am spus.Eu unul tin permanent in laptop.

| AlexL28 a răspuns:

Bateria oricum nu tine mult, dar al meu are o functie prin care nu lasa bateria sa se incarce mai mult de 60%, lucru super util care protejeaza mult bateria. Dar cum bateria oricumnu tine mult la laptop eu zic ca e un sacrificiu care merita facut deoarece e foarte bine sa ai bateria conectata cand se ia curentul.

| ChristianS a răspuns:

Bateria oricum se deterioreaza lasa-l ma in priza ca toti murim chiar si masinariile laughing

| Danieladana964 a răspuns:

Bateria se deterioreaza oricum. ce-i drept laptopul meu inca mai merge neconectat la priza (nu la fel de mult) in timp ce al sotului nu merge decat conectat. diferenta a facut-o modalitatea in care l-am folosit pe al meu, adica exact ce ti-a zis mama ta. Al meu statea mai putin in priza in timp ce al sotului era non-stop! happy varsta celor 2 laptopuri este aceeasi! Ai putea s-o asculti. teoria am testat-o!

| noname789 explică (pentru Danieladana964):

Deci de fiecare data cand il bag in priza, sa ii scot bateria?

| admiral808 a răspuns (pentru noname789):

Da exact, si daca vrei ca sa ai o baterie care te tine cel putin 2 ore, ar fi indicat ca atunci cand o incarci sa ai laptopu inchis sau in stand-by.

| Danieladana964 a răspuns (pentru noname789):

Nu! ii incarc bateria si il scot! spune singur cand e "plin" in bara de jos a desktopului. happy In cazul laptopului deja terminat, nu mai conteaza. sta cu bateria pusa.