| TheAnonimous3037 a întrebat:

Salut.Am asamblat pc-ul meu nou venit singur si nu a pornit.Carcasa mea e cam mica si stau cablurile inghesuite,plus ca la procesor nu am pus nici un fel de pasta sau ce trebuia, si un pin de la socket era indoit asa ca am incercat sa il indrept...si nu porneste.L-am dus la un cunoscut sa il faca si acum astept un rapsuns. Oare se mai poate face ceva? Dau funda

Răspuns Câştigător
| DeuSul a răspuns:

Salut! Socketul (sau soclu pe romaneste), daca este indoit nu functioneaza... Acuma depinde, daca este indoit pin-ul de la placa de baza se mai poate repara si daca e de la procesor poti sa-l arunci. In legatura cu carcasa, daca acele cabluri nu stau in drumul air flow-ului (curentului de aer care trece prin carcasa) n-ai nicio treaba cu ele... Btw, n-ai cooler la procesor? Daca n-ai, pune-ti pasta neaparat, fara pasta ajunge la temperaturi ridicate si exista riscul de ardere happy
Salut

| TheAnonimous3037 explică (pentru DeuSul):

E de la placa de baza dar nu cred ca de asta...cablurile sunt foarte inghesuite in special cele de la sursa pentru ca am o carcasa mica(mid tower)

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca l-ai fi asamblat corect pornea

| Frank51 a răspuns:

Daca nu pui pasta la procesor acesta se va supraincalzii si se va stinge la un moment dat. Nu conteaza cum stau cablurile atata timp cat sunt conectate unde trebuie, si nu conteaza daca pinul a fost indoit, daca l-ai indoit inapoi. Eu cred ca nu ai conectat butonul de power corect si nu se aprinde din aceasta cauza, dar cauze pot fi multe, si fara detalii nu pot sa apreciez.

| DrGeorge a răspuns:

Salut,

In cazul procesoarelor amd se intampla destul de des ca din greseala sa indoi unul din pini. Insa il poti indrepta fara probleme, ai nevoie doar de rabdare.
PCul nu porneste daca unul din pini nu vine corespunzator.

Pasta termoconductoare - Coolerele vin de obicei cu pasta pe ele, insa cantiatea si calitatea ei este indoielnica. In cazul procesoarelor medium to high end, este recomandat sa folosesti o pasta care sa aiba conductibilitate termica mare. Una din ele ar fi Arctic MX-4. Are conductibilitate termica de 8.2 (una din cele mai bune de pe piata si costa intre 25-30 lei).

| TheAnonimous3037 explică:

S-a rezolvat problema, multumesc tuturor, o sa va dau rate tuturor.

| m3m3sje a răspuns:

Ar putea fi si din cauza sursei vezi sa fi conectat toate cablurile fara nici o imprvizatie

| Popescu_AdrYan_1994 a răspuns:

In primul rand trebuie sa pui pasta la procesor, pentru o buna racire a procesorului. iar pornirea ar putea fi cauzata de acel pin. uita-te sa nu fie rupt