| Shandow13 a întrebat:

Am avut windows 7 si am decis sa il schimb cu window 10, dar cand imi setez rezolutia(1920x1080)imi face ecranul mai mare decat trebuie.Am incercat sa imi bag inapoi windows 7, dar imi era rezolutia blocata pe 640x480 si nu ma lasa sa o schimb si nu vrea pe nici un windows sa imi citeasca manitorul imi da ceva gen Generic PnP Monitor. Puteti sa ma ajutati cu ori care windows.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

N-ai driver-ul placii video, chiar daca ai grafica integrata(Intel), trebuie instalat driver. Daca zici ca ai bagat windows 10, lasa-l sa-si faca update-urile, de cele mai multe ori iti instaleaza si driverele automat.

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Asa, de control: driver de placa video ai instalat (corect)?

| marian37 a răspuns:

Și care este rezoluţia nativa a monitorului? Acolo unde scrie "recomandat".

| Shandow13 explică (pentru marian37):

1920x1080

| Shandow13 explică (pentru marian37):

Rezolutia nativa e tot de 1920x1080, dar imi face ecranul mult mai mare cu o iconita mai mult

| SquidFTW a răspuns:

Ceva de genul mi s-a intamplat si mie, doar ca de la windows 8. 1pro la windows 10. Am conectat alt monitor la pc, i am setat rezolutia (care se vedea bine) si dupa l am bagat pe celalalt (ala caruia nu i gaseam rezolutia) si se vedea bine... asta de fiecare data cand am pornit pc ul ( planuiam sa ma mut pe windows 8.1 la loc) si intr o zi o mers singura... si de atunci merge, nu stiu ce so fi facut pe acolo, dar alta modalitate nu stiu