| Crissmatew a întrebat:

Am contract la telekom, insa nu mai vreau serviciile lor si nu mai achit. Daca nu achit, se poate intampla ceva grav?))

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Devii raut platnic, te cauta niste firme de recuperari creante, te dau in judecata la un moment dat si tot platesti. Crezi tu ca le tragi teapa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai contract cu ei, modalitățile de reziliere a contractului le poți citi pe exemplarul din posesia ta. Dacă nu mai plătești în primul rând îți vor tăia accesul la telefon. Apoi te vor soma să plătești. Apoi datoria ta o vor transfera la o firmă de recuperare de datorii, care te vor da în judecată în numele lor. Din acel moment va trebui să achiți și cheltuielile de judecată, și cheltuieile lor făcute cu tine pentru recuperarea banilor. De la câțiva zeci de lei, vei avea de achitat sute sau mii de lei. Apoi o sentință judecătorească va fi înmânată unui executor judecătoresc, alți bani de recuperat de la tine. Acesta te va urmări până în pânzele albe, îți va bloca conturi bancare iar dacă acestea nu sunt protejate va avea voie să scoată din ele ce datorezi. Dacă lucrezi undeva îți va pune poprire pe venituri, pe o treime din venitul lunar până la achitarea oricărui bănuț. Iar dacă vei dori să mai faci vreodată contract cu Telecom, vei fi refuzat. Deci în total, nimic grav.

| Sofer a răspuns:

Când expira contractul fai cerere de reziliere.

| flixbuster a răspuns:

Daca nu esti in perioda contractuala minima - reziliezi (probabil dureaza o luna, citeste contract sau vorbeste cu ei pe site).

Daca esti in perioada contractuala minima, ori le platesti o taxa de reziliere ori duci contractul pana trece perioada contractuala minima.

Daca nu achiti, incalci legea (contractul este lege intre parti).

Hai sa o luam altfel. Muncesti? Cum ar fi la sfarsitul lunii sa fii dat afara asa din senin de a doua zi iar salariul pe luna muncita sa nu iti mai fie platit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce nu reziliezi?