| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat un laptop Acer aspire 9300 ( nu stiu daca conteaza marca ) Avea un windows 7 instalat dar nu merge bine nici icoane nu puteam pune pe desktop, si am incercat sa bag din nou tot un windows 7 si bag dvd - ul in dvd writter si dau pe cd/dwd si numai nu imi citeste nimic imi apare in stanga sus colt o linie asa - si tot asa ramane, am bagat windows xp si ala mi-l citeste apare linia aia - si dupa vine for cd or dvd press anykey dar cand bag dvd cu windows 7 nu merge, de ce? Care ma ajuta dau funda happy Multumesc

2 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Verifica in Bios Ordinea de bootare sa fie Cd-rom.
Reporneste Pc cu kit-ul Windows in unitate,
Cind apare mesajul Press any key apasa tasta space, este posibil sa booteze mai greu tinand cont caci ai ram 1 Gb ceace este minim pentru Win 7.
Incearca si cu un alt Cd.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Vezi poate Windows 7 nu e pus bine pe DVD ( nu e bootabil e decat cu drag and drop ), asa nu ti-l citeste. I-a un alt DVD ( nu orice fel, trebuie DVD-R, 4, 7 GB ). Si il pui pe DVD cu DVD Decrypter http://www.dvddecrypter.org.uk/. Varianta asta ti-am zis'o pentru varianta cu licenta si pentru alte metode ilegale (*piratat*). Succes!