| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am deschis astăzi calculatorul, cum fac in fiecare zi, pentru a sta pe el, a asculta muzica, etc, dar am observat că a început să se miște foarte, foarte greu, am așteptat vreo 2-3 minute sa se stabilizeze fila din Chrome și încă câteva minute sa mă bage pe YouTube, nu știu ce să mai fac, care e problema? Ieri se mișcă bine, nu aveam vreo problemă cu el, astăzi se mișcă foarte greu...
Precizez că nu am desktopul ocupat, mai am doar foarte puțină memorie liberă, sa fie de la asta?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La care memorie te referi cand spui ca mai ai foarte putina libera?
Memoria de stocare (HDD-ul, discul C:\)?
Sau RAM-ul?
Ce cantitate mai e libera, din cat total?

Ce componente ai (CPU, RAM, video, stocare)?

Ce Windows ai, si cand a fost ultima data (re)instalat?
Ai observat cumva sa isi fi facut vreo actualizare ieri, mai ales daca ai Windows 10 (dar nu numai, si celelalte sisteme de operare se pot seta sa se actualizeze singure)?

| 1997onur a răspuns:

Viruși eu asa cred ( nu le am eu cu calculatoarelor asa bine dar asa cred eu ca ai viruși pe el poate asta e cauza)

| Trixt3r a răspuns:

In primul rand trebuie sa explici care memorie este putina, daca-i vorba de spatiul de stocare - incearca sa mai stergi din fisierele de care nu ai nevoie sau sa le muti pe un stick, ceva - Lipsa de spatiu liber poate sa incetineasca PC-ul, mai ales daca windows-ul incearca sa-si faca update si nu are loc.

Daca-i vorba de rami si iti pornesc prea multe aplicatii cand deschizi windows-ul, poti sai dai start > run (sau lupa de langa start, in functie de versiunea windows) si scrii acolo "msconfig" fara ghilimele, dai enter si cand se deschide fereastra mergi la "Startup" si dai disable la aplicatiile de acolo care nu le folosesti direct la aprindere.

Poti incerca sa instalezi si CCleaner https://www.ccleaner.com/ccleaner/builds si sa dai clean cu el cat si sa verifici posibile probleme la registry si sa dai clean la cookie-uri.

Daca solutiile de mai sus nu te ajuta, te rog sa vi cu mai multe detalii si incercam sa te ajutam.

| Levington a răspuns:

Încearcă să-l cureți! (praf, să schimbi pasta termo-conductoare de pe CPU) și să reinstalezi windows-ul! Mergi la un service autorizat si te rezolva!

| ciuperca008 a răspuns:

Salut. Nu mai sta pe calculator ca se indoaie carcasa. In al doilea rand. As recomanda sa reinstalezi windowsul ca sa eliberezi memoria. Cu stima, Beleaua!

| EliasM a răspuns:

Daca memoria e aproape full incearca sa eliberezi si sa stergi lucrurile nefolositoare (mai ales daca e plina partitia in care ai instalat si windows-ul). A, si vezi daca nu cumva ai nevoie de ceva update-uri la windows.