| Adix232 a întrebat:

Salutare,

am o problema cu pc-ul. De la un timp, a inceput sa se restarteze fortat si sa se blocheze pentru secunde/minute bune, fara sa deschid vreo aplicatie cu consum mare de ram. Uneori, se blocheaza chiar si fara sa deschid nimic. Pur si simplu ingheata. Cand ingheata imaginea, ingheata si sunetul care se aude din unitate (probabil hard disk-ul e).

Problema ar putea fi memoria RAM. Dar e cu dus si intors, nu prea se leaga. Sa explic de ce:
Am 1 GB memorie RAM, dar nu asta ar fi problema. Pana acum tot cu 1 GB RAM am folosit pc-ul si l-am folosit la "forte maxime". Adica deschideam chiar si 7-8 file in chrome uneori si nu se bloca absolut deloc, doar ca mergea mai greu, evident.
Am formatat windows-ul, m-am gandit ca poate o trebui si el curatat. Dar degeaba.
Azi, am descoperit la memoria RAM ceva foarte ciudat. Am intrat in resource monitor si am observat ca e foarte multa memorie ram pusa in "Standby", iar memoria ramasa libera e foarte putina: http://i.imgur.com/9eXk7Mu.jpg
(la momentul cand am facut poza, aveam deschis doar chrome-ul, dar cu o fila goala)

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Salut
Presupun ca pc-ul are mai mult de 10 ani.
Niste posibile probleme ar fi :
Hard Disk Obosit
Sursa Obosita
Condensatori umflati

Fiecare componenta COSTA MAI MULT DECAT VALOREAZA PC-ul deci nu merita sa repari dinozaurul.
Iti recomand sa cumperi un PC second hand cu 2gb memorie ram si procesor core 2 duo ( dual core )

http://www.pchouse.ro/......6-ghz.html

http://www.pchouse.ro/......0-ghz.html

| Rosu_Cristian_2000 a răspuns:

Treci la un windows si dupa ce schimbi windows instaleaza programele si drivele necesare si de acolo setezi memoria ram

| xDraogsel007 a răspuns:

Am mai multe lucruri sa iti spun:
1. Cumpara-ti 4 GB memorie ram(macar)
2.S-ar putea ca e de vina placa de baza sau harddisk-ul.

| CPAElites a răspuns (pentru xDraogsel007):

Cat da pe 4gb ram DDR1 ~300 LEI isi cumpara un pc second hand CU 4GB RAM DDR2 + Core 2 Dou E8400...

| xDraogsel007 a răspuns:

Cumpara-ti mai multa memorie ram respectiv 4 GB. iar in privinta cu blocatul s-ar putea sa fie si de la placa de baza si de la harddisk, dar in acelasi timp s-ar putea placa video( dar e cel mai putin probabil sa fie placa video sau harddisk-ul).