| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a întrebat:

Am facut upgrade la viteza de net de la Fiberlink 100 la Fiberlink 1000.
Astept de o saptamana si nu am primit niciun raspuns, am dat comanda online si am comfirmat.

Viteza se mareste automat de la comanda sau vin ei sa modifice/schimbe cablul?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E automat daca nu ai si ssd degeaba ti ai pus viteza aia, sincer nu vad rostul la 1gb per secunda, eu am 300 si sunt super multumit de net

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ai fibra trasa in casa cu ONT deja montat? Daca da, nu e nevoie sa intervina ei, se schimba viteza si atit. Daca nu, trebuie' sa iti traga fibra in casa si sa instaleze ONT-ul.

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am ONT, am netul prin cablu care duce in scara blocului.
Sper doar ca inca pot folosi cablul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Nope, o sa iti traga fibra in casa si o sa iti bage spanacul ala de ONT, de unde va rezulta ca trebuie' sa ocupi inca un stecher ca sa il alimentezi si trebuie' sa vezi pe unde il bagi. Daca ai router Gigabit cum trebuie, nu uita sa le zici celor ce iti fac instalarea sa seteze routerul in mod Bridge. Asta o sa iti permita sa te duci cu un cablu normal din ONT in routerul tau iar toate setarile le vei face pe el. Bine, nici nu intru in partea discutiei in care daca nu ai macar un SSD ci un procesor acceptabil (nu i5 sau i7 cum maninca astia cacao, dar macar un i3 sau un AMD dual core decent la nivelul anului 2015) ai aruncat efectiv banii pe geam. Plus la ce vei face efectiv cu netul ala - eu am fibra 300 mbps, ONT-ul in mod bridge si la routerul meu am conectate doua calculatoare prin cablu si doua telefoane. Ei bine, imi merge sa ma joc pe GeForce NOW lag-free in timp ce nevasta-mea se joaca nu stiu ce bazaconii online pe celalalt in timp ce asculta chestii de pe YouTube. A, da, si calculatorul nu e racheta - am avut i3-2120 pana de curand cand l-am schimbat cu un i5-3570S, si asta cam depasit pentru 2020.

| anonimg a răspuns:

"Fiberlink 1000" este o ofertă de la Digi -rcs rds.
Trebuie să îi suni în zilele și orele lucrătoare la numărul următor:
+40314006286
Chiar în dreptul ofertei, rds specifică cerințele unui calculator ca să ajungi la o astfel de viteză (procesor i7, ssd, etc). De fapt nu vei ajunge niciodată la viteza aceasta, ci doar până la o viteză apropiată de 1Gb/secundă.
Pentru acest lucru trebuie cablul schimbat cu un cablu de fibră optică. Fibra optică are o mufă ce nu poate intra în pc deoarece are o altă mufă ce va intra în routerul care ți-l va aduce cei de la rds când îți vor schimba cablul. Nu te costă absolut nimic; doar prețul lunar la noul abonament care va fi de 40 lei.
https://www.digiromania.ro/servicii/internet

| gabicoo a răspuns:

Mare greșeală! Eu am renunțat la RDS și după 2 ani de fibră-Digi am trecut la UPC.
Acum 2 ani și ceva au venit doreii de la RDS și au tras fibra, dar mi-au adus o petardă de ONT marca ZTE (recuperat = luat de la altul care a renunțat și montat la mine). Ei aici e buba: nu e dual band, viteza de 1000 MB o ai doar pe cablu - asta doar în teorie, pe Wireless ai maxim 54 MB - dacă ai și semnalul pică atunci când ți-e lumea mai dragă (resetam petarda de 2-3 ori pe zi). Ești nevoit să mai bagi în casă un alt router conectat la petarda lor dacă vrei să ai semnal. Și ghici? Tot ei îți oferă un router în chirie - Kaon. La toate astea se adaugă nesimțirea celor de la RDS.
Dacă au trecut 14 zile de la semnarea contractului și ei nu au venit ai dreptul să reziliezi contractul și să rămâi pe Fiberlink 100 - rețeaua e mai bună, semnalul fără întreruperi (dacă se întâmplă ceva vin mai repede să remedieze problema pentru că îi sună multă lume și nu au de ales) și nu depinzi de echipamentul lor (îți pui tu ce router vrei).
Dacă totuși vin înainte de cele 14 zile ai dreptul să soliciți montarea unui ONT nou (să știi că au și ONT-uri Huawei dar nu montează la oricine) trebuie să-i notifici prin email sau te duci la biroul de relații cu publicul și soliciți în scris montarea unui ONT nou și precizezi că vrei Huawei! ZTE-urile puse noi nu rezistă mai mult de 2 ani și se strică, ce să mai zic de alea recuperate reparate și băgate pe gâtul altei victime!
Am scris toate astea pentru că m-am ars cu ei! Aproape că au monopol pe toată România și fac ce vor ei. Efectiv îi doare în bască!

| ViruseZ a răspuns (pentru gabicoo):

Au mai cumparat si RCS RDS... Ce sa zic...

| cfrtobias a răspuns:

Faci cont aici https://www.digiromania.ro/my-account/my-services si afli ce ai sau le scrii pe Facebook si poate intrebi

| ViruseZ a răspuns:

Incearca un SpeedTest : https://www.speedtest.net/.