| boyz a întrebat:

Salut, mi-am facut si eu un upgrade la digi deoarece ne-au pus fibra in bloc si am avut 100 mbps si am facut upgrade la fiberlink gigabit sperand ca o sa am viteze de macar 500 mbps la download. Au trecut vreo 15 minute si am aceeasi viteza de 100mbps in speedtest, stie cineva cat trebuie sa astept, cand vine viteza pe care am cumparat-o etc?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

500mbps este viteza MAXIMA la care poate functiona instalatia.
Pentru a atinge o viteza de peste 300mbps tu trebuie sa ai intreaga instalatie functionala la cel putin dublul acelei viteze (adica sa functioneze chiar si la 600mbps)!
Viteza testului depinde si de serverul la care faci testul.

Personal, am intalnit nenumarate site-uri de unde pot descarca SUB 1mbps.

Internetul seamana cu veriga ceea mai slaba a lantului: componenta /echipamentul cel mai slab intre tine si server va limita viteza.
E ca si cum ai merge cu o masina capabila de viteza 250km/h pe un drum de tara de carute, unde nu poate depasi 20km/h.

| sierra1 a răspuns:

Viteza asta e pe cablu sau wifi?

| mihai69 a răspuns:

Doar de curiozitate: ai cumva un router gigabit, sau?

| Trixt3r a răspuns:

Sună la ei și întreabă, nu te costă nimic.