| GabyEu10 a întrebat:

Am incercat ieri sa imi instalez windows 10 si pana la un punct mi-a mers bine.Cand a trebuit sa aleg partitia pe care sa se instaleze, am sters tot si am creat doua noi, dar imi dadea eroarea "Windows cannot be installed in disk 0 partition 1".Am incercat tot felul de rezolvari de pe net, umbland prin BIOS si pe la urma am dat toate setarile pe default.Acum nu imi mai apare stick-ul cu Windows in Booy Menu.Ce ar trebui sa fac?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cum este BIOS-Ul tau (sau UEFI) dar trebuie sa-i dai enable la USB: https://devicebox.ro/......k-usb.html

| GabyEu10 explică (pentru Salontanul):

In BIOS, sus scrie Phoenix TrustedCore(tm) Setup Utility.Am intrat la Boot si am scos Bootable Add-in Cards din ''excluded from boot order'' Dar tot nu mi recunoaste cardul.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Inchide pcul deschidel in acelasi timp tine apasat pe tas2 selectaza repar oc si dai enter al lasi pana la100 la% dupa aia o iei de la capat cu instalarea windos10

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabyEu10):

Atunci pasa pe "Default".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si inca ceva: verifica cardul pe alt PC. Poate fi defect.

| GabyEu10 explică (pentru Salontanul):

Stickul este foarte bun, a mers inainte dar acum banuiesc ca nu mi-l recunoaste ca nu mai am windows (mi-am sters toate partitiile crezand ca o sa mearga windows-ul).E nevoie sa bag un ssd sau hdd in calculator neaparat sau pot rezolva din bios?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabyEu10):

Nu inteleg! Cum sa bagi un SSD sau HDD? Pai nu are computerul tau in el?

| GabyEu10 explică (pentru Salontanul):

Ma refer un hdd sau ssd care are windows bagat ca sa aiba driverele necesare ca sa poata citi stick-ul

| RAY a răspuns:

Sa vada cineva care are habar de ce inseamna a instala un windows, nu inteleg de ce fiecare crede ca poate instala windows, numa genii in tara asta

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GabyEu10):

Nu ai cum. Driverele sunt in Windows si BIOS-ul daca nu are in el nu recunoaste stick-ul. La unele BIOS-uri se poate face UPDATE dar este o operatiune periculoasa. Al tau daca a recunoscut pana acum stick-ul numai din setari e ceva problema. Mergi cu unitatea la un meserias!