| ML_Cristian_2002 a întrebat:

Am instalat pe un Lenovo Thinkpad Edge E531 un I7-3520M. Original, avea un i3-3120M, iar socket-ul pentru procesoare se potrivea la amandoua. Dupa ce l-am instalat, am inceput sa am IMENSE drop-frame-uri la jocuri. De exp, inainte aveam 60-70-80 fps pe CS:GO, acum imi duce doar in 20, maxim 30 constant. Am instalat driver-urile de pe DriverSolution Online, am reinstalat windows-ul, dar am văzut că procesorul stă la 80-81°C. (mentionez că nu i-am pus pastă termoconductoare). Oare de la asta sa fie lag-ul?
Problema e ca am schimbat procesorul inapoi (i3-3120m) si tot asa mergea, si nu i-am pus pasta nici lui.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Daca iti face probleme si dupa ce ai reinstalat windows-ul atunci mergi cu el la un service autorizat.

| ML_Cristian_2002 explică (pentru Andreeush):

Windows-ul l-am instalat fara sa sterg nimic de pe el...

| Andreeush a răspuns (pentru ML_Cristian_2002):

Ideea e ca atunci cand reinstalezi windowsul sa stergi tot de pe el. Dupa aia iti instalezi driverele si programele care ai nevoie altfel degeaba iti reinstalezi windowsul daca nu stergi nimic de pe el.
Inainte de asta trebuie sa iti salvezi pe cd/ stick tot ce iti trebuie, poze, fisiere pentru a nu le pierde.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Paai pune oasta termocundctoare. De asta se incinge asa rau.

| IComeNuts a răspuns:

Cred ca lipsa pastei termoconductoare e de vina. La pc-uri e mai usor sa faca procesorul contact cu heatsink-ul, dar la laptop-uri nu e la fel pentru ca procesorul la pc-uri e prins de catre cooler in 4 puncte( un punct pentru fiecare colt ) iar cooler-ul se aseaza aproape perfect pe procesor. La laptop-uri, sistemul de prindere a heatsink-ului pe procesor e doar in doua puncte, deci acesta nu va sta perfect etans pe procesor. Pune-i, asadar, pasta termoconductoare. Sunt tutoriale pe Youtube cate vrei.