| oraNge552 a întrebat:

Am inteles de la cineva ca daca schimb placa de paza posibil sa nu fie compatibila cu procesorul. Cum pot sa imi dau seama care placa e compatibila cu procesorul pe care il am? Si mai pot fi si alte componente care pot provoca probleme?

6 răspunsuri:
| mczacky a răspuns:

Deci hardu poate fi hard sata si ata rami ddr 1 ddr 2 ddr 3 procesor amd si Intel

| mczacky a răspuns:

A si placa video pci-express si agp

| taken a răspuns:

Pentru ce vrei sa schimbi placa de baza?
Daca ai un PC vechi schimbi tot.
Schimbi placa de baza pentru a putea schimba procesorul.Schimbi si memoria RAM pentru ca noua placa de baza va suporta DDR 3 iar tu ai DDR sau DDR 2.Schimbi apoi si placa video pentru ca este slaba si trebuie sa schimbi si sursa.
Placa de baza trebuie sa aiba acelasi socket cu procesorul.
Click dreapta pe my computer apoi properties si vezi ce procesor ai.

| oraNge552 explică (pentru taken):

Eu mi-am facut pc-ul pe piese acum ceva vreme. Nu este chiar atat de rau. Intre tip mi-am cumparat o placuta de rami ddr3 de 4gb si eu cum nu prea ma pricep am aflat ca nu se potriveste pe placa de baza cand am desfacut carcasa.
Procesorul meu e bun nu am nevoie sa il schimb (amd athlon II x2 250 3gb).
Placa video este cam slaba dar nu am bani sa o schimb acum. Ideea e ca vreau sa il fac usor usor pe bucati.

| Klaudiu214 a răspuns:

Pai placa de baza care vrei sa o cumperi tu daca o cumperi de pe net scrie tot despre ea, ce procesoare suporta si alte componente sloturi etc. si atunci vezi

| valintinvalic2011 a răspuns:

Da posibil la toate sa fie tu cand te duci la ei sa cumperi placa de baza spune-le asa de exemplu (numele la procesor numele la ram numele la video )(de exemplu placa de baza dupa rocesorul Intel B75, Dual 2xDDR3-1600, CPU Intel graphics, DVI, 1xPCI-Ex16 toate acesita scriu pe ele daca nu te pricepi ia calculatorul la magazin si ei vor vedea ce trebuie si nu-ti fie frica nu va lua nimic de la tine tu doar te duci la ei ca sa cumperi nu te duci ca sa il reparezi