| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am laptop ASUS nou de cateva luni si mi-am reinstalat windows-ul, dar imi porneste foarte greu, adica dupa ce mi se incarca chestia aia cu Windows XP cand il pornesti apare ecranul negru si dureaza 2 minute pana cand intra in Windows, orice joc imi merge foarte bine. Ce sa fac sa mearga? Asa facea si calculatorul meu vechi si se incarca foarte greu, deci cum sa il fac sa se incarce mai usor?

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Am schimbat 3 laptopuri pana acum *cel de acum e al 3lea* si toate Asus. Primele 2 s-au stricat din cauza ca bagam prea tare mufa de la incarcator, iar cel de acum face ca la tine, sta 5 ani pana se incarca si + de asta, daca nu il tin mereu la incarcat se blocheaza. Nu ai ce-i face, eu am reinstalat de 4 ori Winu` si degeaba. Du-l la un centru si vezi ce-ti zice. Baftabig grin

5 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

E simplu, ai multe programe care se lanseaza in executie o data cu windows-ul...run\ scrii msconfig\clic dreapta pe el "run as administrator"\startup\debifezi programele instalate de tine yahoo, camera... apply\ok\restart

| MMihai a răspuns:

Te pripești : dai stupid aiurea, dai funde aiurea etc.
Ori ai calculatoare care nu sunt teribil de bune, ori ai parte de programe anti-piratare.

Încearcă să bagi pe calculatorul vechi sau pe laptop sistemul de operare Kiwi (Ubuntu ) Linux sau sistemul de operare Ubuntu Linux, caută pe net despre astea.

Vezi ce am mai scris altora despre aceste sisteme de operare.

Încărcarea unui sistem de operare durează un timp fizic, care depinde de configurația calculatorului.

Sistemele de operare din grupa Ubuntu linux au și ele jocuri dar foarte puține, calculatoarele sunt făcute, pentru ca să lucrezi cu ele, nu să te joci la calculator.

Windows-urile sunt dintre cele mai proste sisteme de operare, sunt chiar mizerabil de proaste, că nu sunt gratuite ci sunt pe bani, dacă ar fi fost gratuite îți scriam despre ele, că sunt teribil de bune, dar sunt și cele mai utilizate, și de asta, sunt multe jocuri pentru Windows-uri.

Răspuns utilizator avertizat
| roxypoop a răspuns:

Sincer nu stiu ce sati zic mai bine dul la un profesionist poate til face dar nu-s asa bune laptopurile acelea eu am unul de la Acer il am de 3 ani si n-am nicio pb cu el mia desc fratimio in el 5 mtnuri si san andreasu si merge ca nou deci cel mai bine ar fi sa vb cu un profesionist sau sal vinzi si sati cumperi altul

| pavel14 a răspuns:

Ba.vb prostii.eu am laptop Asus n61jv si imi merge fff repede...si se incarca foarte repede...la tine windowsul face figuri nu laptopul