| Raducu20 a întrebat:

am si eu un laptop Acer Aspire 5742 ZG achizitionat de vreo 4 luni de la altex. Prima data cand mi-am instalat windows 7 ultimate a fost totul perfect, dar din pacate am avut probleme cu niste virusi si m-am gandit sa reinstalez windows-ul. De cand am reinstalat windows-ul de ce acelasi dvd ( cu care am reinstalat prima data) a inceput sa se incarce greu pagina de inceput, viteza de internet este foarte scazuta ( de exemplu videoclipurile pe youtube se incarcau la 1080 rapid pe toate, si nu tine de banda de internet pe care o am pentru ca acume pe orice videoclip amarat de 360 ii ia foarte mult pana se incarca), alta problema e ca daca am 2 tab-uri de youtube care se incarca grele, si am si messengerul deschis deja merge foarte greu si se blocheaza calculatorul. Am incercat sa deschid o poza din calculator cand era youtube-ul pornit si messengerul si am stat peste 5 minute ca sa isi revina. Ce ar trebui sa fac? m-am gandit ca ar intrat ceva virusi in Local Disk D si m-am gandit sa sterg partitiile si sa reinstalez totul de la inceput si sa formatez C si D de la inceput. Ceva idei va rog! Multumesc

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Cauta un CD bun cu windows! Nu stiu daca AVG -ul care l-ai descarcat tu era bun s-au daca aveai virusi in partitia D. Oricum faci cum am zis mai sus daca nu mai vrei probleme. (este posibil ca in partitia C sa-ti fi gasit AVG-ul activatorul (loaderul)de la windows si asa il vede ca un virus trojan.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

DA! Formateaza partitia D si apoi instaleaza din nou windows-ul. C-ul se formateaza odata cu instalarea noului windows. Primul lucru dupa instalare este sa-ti pui un antivirus bun si TuneUp Utilities.

| Raducu20 explică (pentru neluL):

Dar oare din ce cauza a facut asta? Am instalat odata windows-ul dar nu am formatat partitia D, si cand am instalat antivirusul ( AVG recomandat de un prieten ) imi gasea virusi si in program files, in driverele instalate de pe cd-ul original al laptopului.

| neluL a răspuns (pentru Raducu20):

Cauta un CD bun cu windows! Nu stiu daca AVG -ul care l-ai descarcat tu era bun s-au daca aveai virusi in partitia D. Oricum faci cum am zis mai sus daca nu mai vrei probleme. (este posibil ca in partitia C sa-ti fi gasit AVG-ul activatorul (loaderul)de la windows si asa il vede ca un virus trojan.

| Raducu20 explică:

Am mai reinstalat windows-ul 7 inca odata zilele trecute, dar nu am formatat partitia D, si am instalat si un antivirus ( AVG recomandat de un prieten ) si cand am dat scanare mi-a gasit virusi si in programes files in driverele instalate de pe cd-ul original al laptopului. Oare din ce cauza?