| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Am luat o placa de baza si un procesor, si cand le-am dus la cineva specializat in asta mi-a spus ca, coolerul functioneaza, etc, se deschide pc-ul, dar nu apare imaginea. Imi puteti spune ce defect ar putea avea?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

BIOS necorespunzator, nepotrivire intre procesor si placa, nepotrivire intre placa si RAM, lipseste placa video, electricitate statica (=moartea electronicelor), etc.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru doctorandus):

Placa are socket-ul procesorului. Placa a fost testata si cu alt procesor
Au testat cu mai multi rami compatibili
Eu am avut pc fara placa video o vreme si functiona

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

L-ai dus la cineva specializat ca sa iti spuna ce iti putea spune si bunica? Si daca era asa de specializat, de ce nu ti-a spus si ce are? Poate ai nevoie de placa video...winking

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi-a zis ca are probleme pe iesirea video, a incercat vga si ce mai era, eu voiam sa ma asigur pentru a stii ce sa spun la garantie. Nu cred ca trebuie placa video, am avut ani buni pc fara gpu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Despre ce placa si procesor discutam, EXACT? Poate se intampla sa ai nevoie de un update de BIOS pentru a merge placa cu procesorul cum trebuie...

| Frank51 a răspuns:

Pai daca ai fost la specialist, de ce nu ti-a spus ce are? Il platesti ca sa banuiasca? Oricum clar e vorba de partea video.