| kilometru0 a întrebat:

Salut am nevoie de ajutor. vreau sa-mi maresc procesorul si nu imi da voie! am o placa de baza gygabite ram de 4 procesor Intel dual core 2 de 2.00 si hard de 650 gb placa video nVIDIA gt 9600 gt hd pure de 1gb! am scos un program sa maresc procesorul dar nu merge nici din bios nici din program.in bios nu am optiunile pprocesorului iar in program imi zice asa Dynamic power sever. zice ca trebuie sa il dezactivez,, am incercat cu ctrl si f1 in bios dar nu merge... va rog dati o rezolvare!

7 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Stai tu uinte si nu mai incerca sa faci ce nu te pricepi, se cheama overclocking si risti sa-l arzi.
Ca sa faci overclock trebuie' sa ai grija la temepraturi si nu pari genul care stie ce face.
Bafta

| kilometru0 explică (pentru CataC):

Am mai facut overclock de mai multe ori.dar la asta nu stiu cum sa fac

| GabiDumitrescu a răspuns:

@SolutiiPC: Bine ai venit in 2012! Termin-o cu miturile din 1998, pina si la procesoarele de prin 2003-2004 e foarte greu sa le arzi, avind protectii care - de obicei - functioneaza.
@DarKCoS: Daca zici ca ai mai facut OC, treaba ar trebui sa fie foarte simpla - cauti pe Google modelul placii de baza, te uiti pe forumuri, vezi ce au reusit altii sa faca cu combinatia placa de baza-procesor pe care o ai, dupa care te resemnezi ca nu se poate sau faci ce trebuie facut.

| kilometru0 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am incercat sa caut pe forumuri dar nimic ...nu am mai avut probleme cu asa ceva... da-mi te rog o rezolvare sau un forum cv!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kilometru0):

Da' poate ne spui si noua ce placa de baza ai si exact ce procesor...

| kilometru0 explică (pentru GabiDumitrescu):

Auzi adaugami idiul de mess sa vb acolo te rog xxx_boy_cos@yahoo.com

| kilometru0 explică:

Am incercat sa caut pe forumuri dar nimic ...nu am mai avut probleme cu asa ceva... da-mi te rog o rezolvare sau un forum cv!