| Auraaaaaaaasssssssss a întrebat:

Salut, am niste poze in format mpaj, se poate sa le recuperez cumva? Ca nu le pot deschide cu nimic

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

De unde ai pozele?
Le-ai primit de la cineva asa?
Sau s-au transformat în acea extensie "peste noapte"?
Sunt criptate, și șansele sa le recuperezi tind spre zero.
Cheia, singura modalitate prin care poți recupera cu siguranță fișierele, se afla la atacatori, la cei care au creat respectivul ransomware.
Daca ai respectivul program rău intenționat pe HDD, ai și un fișier pe ecran, în care ți se explica pe engleza ce ai de făcut.
Nu-ți recomand sa plătești cât cer ei pentru niște imagini, dar iti pot recomanda ca pe viitor sa îți instalezi Malwarebytes, și eventual un antivirus (Eset, Avast, Kaspersky, Panda), și mai ales sa înveți pe ce e bine sa dai click atunci când ești pe net,... Și pe ce nu.
Un antivirus e mereu în urma virușilor nou apăruți, asa ca ipotetic, chiar și cu cel mai puternic antivirus, șanse sa iei viruși de pe net încă exista (oricum, folosind unul dintre antivirușii de mai sus, șansele scad considerabil).
Cel mai important pentru scenarii ca al tău e Malwarebytes.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Apropo: dacă ai ransomware pe calculator, nu doar "niște poze" îți sunt criptate,
ci de obicei TOATE formatele de imagine, video, arhive (rar, zip, 7zip) uneori și muzica,
fișiere doc, xls, ppt, (sau alte formate Office).

Tot, in afara de imagini ISO, de alea nu se prea ating (deși nu e imposibil).

4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Se pare ca are dreptate, fisierele tale sunt encryptate
https://www.google.com/search?q=mpaj+file+extension
felicitari pentru infectia cu ransomware :D

| MagazinCadouri a răspuns:

Buna, cred ca formatul fisierelor tale sunt criptate de un virus. Daca ele au fost in alt format ca.jpg,. jpeg sau mpeg, atunci da, sunt fisiere criptate acum.