| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Am o boxa intervision cu 2 care se presupune a avea 8 Ohmi (Boxe Centru/Surround) Problema este ca eu am amplificator de 4 Ohmi.iar boxa are o schema ceva in genul acesta in sensul de cablaj al difuzoarelor >---- https://imgur.com/a/7Vymn4H
Eu vreau sa stiu daca s-ar putea intampla ceva cu amplificatorul! Nu ma intereseaza de boxa.amplifcatorul ma intereseaza! https://imgur.com/a/JXsecDE Aceasta este boxa.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mult se poate sparge difuzorul din cauză că amplificatorul scoate mai multi wați, si daca il dai la maxim se arde difuzorul, dar amplificatorul nu va pății nimic. Succes.Dle Toma

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se întîmplă nimic atit timp cit nu dai muzica la maxim, daca dai muzica la maxim poti arde finalii, cel mai bine caută i boxele lui de 8 ohmi si maxim 100 wati si atunci nu ai nicio problemă va merge mult si bine, poti sa i pui si 75 wați cum au boxele Unitra sau Tineret facute in anii 80, alea sunt pe 8 ohmi, si sunt ok ca imedanță si wataj pentru amplificator, alea au filtre boxele unitra care i ti protejează atit amplificatorul, cit si boxele deci au protectii.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Amplificatorul nu este cel al sistemului este un amplificator stereo.Doar ca vreau sa fac un test cu acele boxe si as vrea sa nu ard amplificatorul.Chiar aca este vechi este mult prea bun.Este un amplificator Tehnoton 2x25w modificat care acum scoate 150w.Si vreau sa fac un test pe acea boxa.Nu o sa o dau decat pana la jumatate maxim sa vad ce poate si as vrea sa stiu ce se poate intampla.Multumesc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Atunci da, pentru o probă va ține chiar si daca il dai volumul pana la maxim si se opreste sunetul, atunci inseamnă ca amplificatorul se protejeaza deoarece stie ca boxele sunt mai mici decat îi trebuie lui, deci încearca fă proba cu boxele care le ai si vezi ce se întîmplă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cel mult se poate sparge difuzorul din cauză că amplificatorul scoate mai multi wați, si daca il dai la maxim se arde difuzorul, dar amplificatorul nu va pății nimic. Succes.Dle Toma