Întrebare recomandată | minuet a întrebat:

Am o imprimanta Canon iP1500 si mi-a aparut eroarea "Waste ink absorber is full". Eroarea a aparut exact cand aveam mai mare nevoie, asa ca am inceput sa caut solutia (asta in jur de 11 noaptea). Din cate am citit pe net eroarea apare atunci cand buretii colectori sunt plini. Am gasit un clip pe youtube despre cum se desfac si curata acesti bureti si m-am apucat sa desfac. Dupa ce am spalat buretii si m-am chinuit sa pun totul la loc pentru ca sarisera 2 parti de plastic, in final am reusit s-o montez (asta pe la 4 dimineata). Ca sa fiu sigur ca merge am scos o foaie de proba, si a scos fara nici o problema. Pe la 10 cand am vrut sa scot ce aveam de scos imi scotea foi albe, dar la test imi scotea culorile, mai putin negru. Pana la urma m-am lasat pagubas si am lasat-o asa. Pe net am gasit diverse opinii, cum ca ba s-a ars capul de imprimare, ba s-a sters soft-ul, ba ca trebuie un program care sa curete sau sa faca ceva (nu mai stiu exact). Dupa ce am scos si am rulat programul nu mi-a mai recunoscut driver-ul, asa ca m-am decis sa reinstalez imprimanta. Ei bine, toate bune si frumoase pana la realizarea conexiunii intre PC si imprimanta, pentru ca nu mi-o recunostea in nici un port. Ca sa scap de toate am cumparat o imprimanta noua (un HP 1510) de care sunt foarte multumit. Intrebarea e urmatoarea: mai pot sa fac ceva pentru a repara aceasta imprimanta, sau e buna de aruncat? Mentionez ca imprimanta are aproximativ 7-8 ani si a scos peste 6000 de foi.

Răspuns Câştigător
| manuel72 a răspuns:

Ip1500 sunt foarte bune, nu se mai fabrica din pacate, consumabilele sunt ieftine si nu ocupa mult spatiu.Am avut aceeasi eroare cu buretii de absorbtie plini si ca si tine am desfacut-o, i-am spalat si am remontat-o, apoi am rulat un program de reset ca asta:http://www.ziddu.com/......8.rar.html
dupa care totul a mers ca pe roate.Capul de imprimare se demonteaza fara mare efort, cand deschizi capacul frontal si cartusele se aseaza in pozitie pentru schimbare, in loc sa scoti cartusele ai sa vezi mai jos un "maneras" pe care trebuie sa-l ridici si capul iese cu tot cu cartuse.De multe ori se intampla ca orificiile sa fie obturate si tusul sa nu mai iasa.Sunt solutii de curatare in comert, sau lasate la inmoi in apa calda.Cand demontezi capul de imprimare poti vedea cu ochiul liber daca e ars, cablajul fiind la vedere, sau poti vedea daca in timpul imprimarii in loc sa lase cerneala scoate scantei deasupra foii de hartie. Daca alte nelamuriri sunt pe aici.

| minuet explică (pentru manuel72):

Multumesc. O sa verific daca scoate scantei, dar pana atunci mai am o problema. Cand vreau sa o instalez nu mi-o recunoaste in nici un port USB, iar daca ii setez eu un port nu o gasesc nicaieri. Sti cumva ce as putea sa fac? Sincer nu vreau sa formatez PC-ul doar pentru asta.

| manuel72 a răspuns (pentru minuet):

Instalarea se face in modul urmator.Bagi intai cd-ul, incepi instalarea, la un moment dat iti cere sa bagi cablul usb si s-o aprinzi. Abia atunci instaleaza driverul si tot ce trebuie. Daca n-o vede, incearca sa o cauti la componentele sistemului in panoul de control.Da-i eventual o cautare hardware.

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai si cartusul l-ai incarcat? Sau crezi ca scrie fara cerneala?

| minuet explică (pentru K0sti):

Daca vrei sa faci misto du-te in alta parte. Logic ca am incarcat cartusul. Problema mea e ca nu imi mai recunoaste driver-ul.

| K0sti a răspuns (pentru minuet):

Eu m-am referit la foile albe de care te plangi ca le scoate, nu ma pasioneaza driverele! Vizavi de logicul ala de zici tu de el, nu spui nimic in descrierea ta ca ai incarcat cartusul! Vrei sa ghicim noi? Eu ti-am spus care ar putea fi cauza!

| minuet explică (pentru K0sti):

Uite, nu vreau sa ma cert cu tine. Am spus foarte clar ca atunci cand i-am dat sa scoata prima data dupa ce am asamblat-o a scos fara probleme.

| K0sti a răspuns (pentru minuet):

Nu e echivalent cu a umple cartusul! Invatati sa va prezentati probleme in care sa includeti toti pasii pe care ii faceti sau i-ati facut! Daca nici asta nu puteti, atunci renuntati sa mai puneti intrebari si sa cereti ajutorul! Nu suntem vizionari!

Si ca sa te citez: "Ca sa fiu sigur ca merge am scos o foaie de proba, si a scos fara nici o problema. Pe la 10 cand am vrut sa scot ce aveam de scos imi scotea foi albe, dar la test imi scotea culorile, mai putin negru."
Ce rezulta de aici? Rezulta cumva ca mai ai cerneala in cartus sau ca ai incarcat cartusul? Deci...

| minuet explică (pentru K0sti):

Nu cred ca se consuma toata cerneala doar pentru ca am scos o foaie. Dar ca sa incheiem subiectul cu tusul, da, am incarcat cartusul.

| danielnastasia a răspuns:

Trebuie curatat ceva la ea ca un fel de burete. Iti arata pas cu pas in video-ul acesta http://www.youtube.com/watch?v=VVpjqBr7KjU. In descrierea video-ului ai al 2-lea video in care iti arata cum sa dai Reset la imprimanta.

| minuet explică (pentru danielnastasia):

Asa am desfacut imprimanta si am curata buretii. Alta e problema mea acum. Daca ai fi citit tot ai fi inteles. Multumesc oricum.