| Shortround a întrebat:

Salut, am o intrebare :

Am o placa DDR3 Elixir de 1600Mhz CL 9 si vreau sa mai adaug inca o placuta, daca aceasta NU este de la firma Elixir dar are aceiasi frecventa voi avea probleme? Ca nu mai gasesc placuta ca a mea ca sa o le pun identice.

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Nu se pune problema de producator (oricum toate sunt produse prin aceleasi zone ale lumii), ci de standardul de memorie, in cazul de fata vorbim despre PC3-12800 pentru memoria de la Elixir, adica frecventa 1600 MHz, latenta 9 si tensiune de 1.5V.

Iti recomand o astfel de memorie la un pret foarte bun:
...00mhz-cl9/

| DrGeorge a răspuns:

Chiar daca pui una de frecventa mai mare/mica tot nu o sa fie problma. Important este ca in BIOS sa fie setata frecventa pe Auto.

Dar este mai indicat sa folosesti tot 1600 pentru a evita overclock sau underclock la memorie.

| Shortround explică (pentru DrGeorge):

Deci daca pun alta firma, dar aceiasi frecventa si latenta nu o sa am probleme?

| DrGeorge a răspuns (pentru Shortround):

Totul o sa fie ok. Poti pune orice firma.

| Konstantin_LA_1991 a răspuns:

Nu, si eu am tot ASA elixir si Kingston doua si daou.