| AlinBelu a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei din domeniu. Vreau sa imi iau niste memorii ram. Conteaza ce frecventa are (mhz). De exemplu eu am ddr2 pe 666 merge sa imi iau pe 667 sau pe alta frecventa?

Răspuns Câştigător
| TZi a răspuns:

Salut,
In principiu nu prea conteaza asta pentru ca memoria va functiona la frencventa maxima care o suporta placa de baza sau daca mai ai inca o memorie atunci memoriile vor functiona la frecventa minima dintre ele.
Ca sa intelegi mai bine iti dau exemple.
Daca tu ai o memorie de 1066Mhz si placa de baza suporta maxim 800Mhz memoria va functiona la 800Mhz fara probleme.
Daca ai 2 memorii una de 667Mhz si una de 1066Mhz cea de 1066Mhz va scadea frecventa la 667 pentru ca placa de baza sa poata sa foloseasca ambele memorii.
Nu cumpara insa memorii cu frecvente prea mari fata de cat suporta placa ta de baza, adica daca placa suporta maxim memorii cu frecventa de 800Mhz nu cumpara una de 1666Mhz ca s-ar putea sa nu o recunoasca.
Bafta.

1 răspuns:
| adrianrly a răspuns:

Nu conteaza frecventa. Daca ai de 667 si iei la 800, cei din urma vor merge tot la 667.