| SkenWell a întrebat:

Am o intrebare : Am cumparat un monitor Asus VG248 si nu stiu cum sa ii activez 144hz, el este conectat prin HDMI la o placa video dedicata.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Destul de ciudat, Windows 7 suporta monitoare cu 144Hz.

Cablul pare in regula.

Uite ce am gasit:

Re: Lenovo GeForce GT730 Graphics Card 144 Hz capable?
‎03-16-2018 07:03 AM

We ended up calling Acer technical support and the issue is that you need to use a direct DVI cable from the monitor to the graphics card in order to get the 144 Hz to work. Any other cables or adapters will NOT work. We used a DVI cable to a DVI-to-displayport adapter and then a DVI-to-displayport cable. So what we effectively need is we need a graphics card with two DVI-I ports on them that will fit a small form factor and the graphics card needs to be capable of 144 Hz refresh rate. Likely not going to be easy to find.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La proprietatile placii video alegi rezolutia si frecventa dorita, din lista parametrilor de functionare detectate de placa video dedicata (alegi monitorul extern, Asus VG248).

| SkenWell explică (pentru Bula):

Nu am mai mult de 60hz.

| Bula a răspuns (pentru SkenWell):

Inseamna ca, ori nu ai instalate driverele pentru placa video date de PRODUCATOR (ai doarcele universale din Windows), ori placa video sau monitorul nu poate mai mult.

| SkenWell explică (pentru Bula):

Monitorul chiar azi l-am achizitionat modelul este Asus VG248. Placa video este Nvidia GT 730 2Gb.

| Bula a răspuns (pentru SkenWell):

Si driverele video?

| SkenWell explică (pentru Bula):

Da Sunt instalate dar nu cele recente pentru ca nu ma lasa imi scrie ca nu este compatbil cu versiunea de windows dar eu am Windows 7 Ultimate Sp1.

| Bula a răspuns (pentru SkenWell):

Inseamna ca atat poti scoate din sistem.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Deci imi trebuie Dvi? Acum am instalat Windows 10 Pro si degeaba acum nici driver-ul placi video nu vrea sa se mai instaleze.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Gata am rezolvat, am schimbat cablul cu unul DVI si acum vad ca functioneaza in 144hz dar tot nu inteleg de ce cu HDMI-ul vechi nu functiona asta e. Mersi de ajutor! Acum sa vad ce fac cu driver-ul de la placa video.

| NLS a răspuns (pentru SkenWell):

Alte placi mai puternice functioneaza, se pare ca 730 nu vrea.
Eu conectez laptopul (la care am doar DisplayPort) la un TV 4K la care am 2 HDMI-uri.
Pe una imaginea se vede mov-roz si am lag teribil, prin cealalta mufa se vede lacrima. Si nu e defecta.

| NLS a răspuns (pentru SkenWell):

Destul de ciudat, Windows 7 suporta monitoare cu 144Hz.

Cablul pare in regula.

Uite ce am gasit:

Re: Lenovo GeForce GT730 Graphics Card 144 Hz capable?
‎03-16-2018 07:03 AM

We ended up calling Acer technical support and the issue is that you need to use a direct DVI cable from the monitor to the graphics card in order to get the 144 Hz to work. Any other cables or adapters will NOT work. We used a DVI cable to a DVI-to-displayport adapter and then a DVI-to-displayport cable. So what we effectively need is we need a graphics card with two DVI-I ports on them that will fit a small form factor and the graphics card needs to be capable of 144 Hz refresh rate. Likely not going to be easy to find.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce vrei sa activezi mai exact? Refreshul il setezi din driverul video/Windows in principiu, asta daca nu a facut-o el singurel.

| NLS a răspuns:

Ce a zis Gabi e perfect valabil.
Ce as adauga eu :
Ce generatie de HDMI ai?
Cele mai vechi de 1.3 parca... nu sunt capabile sa redea 144Hz.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Asa se numeste Cablu audio-video HDMI HAMA, 56576.