| alexutz4love a întrebat:

Salut,am o intrebare. Am un laptop cu 4 gb ram, si cand intru la proprietati imi apare in paranteza cu doar 2, 54 usable. De ce doar atat este folosibil? Ma gandesc ca asta inseamna, nu? Sau care-i ideea? Merci.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ideea este că ai sistemul de operare pe 32 de biți, nu pe 64. Și asta e limita lui. Poți tu să pui și 100 GB, s.o. tot numai ceva mai mult de 2 poate folosi.

| alexutz4love explică (pentru mihai69):

Ok,insa acum cand am dat sa ii pun pe 64 imi spune ca nu se poate ca nu este pentru sistemul meu de operare, adica 32. Nu e compatibil.

| mihai69 a răspuns (pentru alexutz4love):

Ce „ai dat să pui pe 64"?!? Eu vorbeam de sistem de operare. Evident, sistemul actual e pe 32 de biți. Asta știam. Dar dacă îl schimbi cu unul pe 64, nu are ce să mai fie compatibil cu cel actual. Ăla va fi *înlocuit*.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune i un SO pe 64 biti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau ai placa video integrata si ai memorie alocata ei.