| darkusss a întrebat:

Am o intrebare despre 2 tipuri de procesoare.
-2 procesoare intr-un server Dell, Intel xeon 5140 fiecare dintre ele e dual core 2.33 ghz. Deci in total 4 cpu.
-amd phenom II x2, 3ghz.
Care-i mai bun in gaming?
Funda!

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Deci in total 2 CPU, nu 4!

| FlorinCiokan a răspuns:

Pai prima data e ce placa de baza ai? Daca ai deja cumparata una pentru AMD si spun Intel ce faci, schimbi placa de baza?
Nu o sa te poti juca jocuri super mari ca sa poti vedea o super diferente intre cele 2 procesoare.
Dar du-te pe AMD la procesoarele ieftine pana in 500 lei AMD castiga.

| darkusss explică:

E un server Dell precision 490 cu 2 socket-uri de procesoare fiecare dintre socket-URI fiind ocupate de câte un procesor Intel xeon Dual core 5140 de 2.33. Deci in total 4 CPU domnule kosti.

| darkusss explică:

Dar practic 2 procesoare Intel xeon fiecare Dual core e mai bun decât phenomul nu? Cel puțin eu așa cred. Întreb deoarece vreau sa stiu cu care a-și putea scoate mai multe FPS in gta 5. Dual core + Dual core = 4 core. Scuze de neînțelegerii.