| Mary012 a întrebat:

Am o intrebare, incarcatorul laptopului meu are 90w la 19 v are ceva daca i-am cumparat unul de 120w 19v? Am luat un procesor mai puternic si cu incarcatorul actual nu porneste, nu are putere sa se aprinda, se stinge instant.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu are nimic. Din contra, va merge mai bine. Voltajul sa nu-l schimbi!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vorba celui ce a scris mai sus: cum ai reusit sa pui un procesor mai puternic? Pe placa de baza (la laptop) procesorul este lipit!

| Mary012 explică (pentru Salontanul):

Procesorul nu e lipit de blaca de baza, doar placa video e lipita! Am cumparat un i7 720qm pe socket G1 un procesor de 45w, iar modelul asta accepta doar procesoare din seria M NU QM, deoarece cele din seria M sunt pe 25/355w iar cele din QM 45

| Salontanul a răspuns (pentru Mary012):

Denumirea si modelul laptopului, te rog!

| Mary012 explică (pentru Salontanul):

Asus X52JC

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Socketul este PGA988 la ambele procesoare. Nu cumva ai o memorie RAM nesuportata de celalat procesor? Exemplu: DDR3 800 Mhz.

| Mary012 explică (pentru Salontanul):

Am 2 placute identice de 4gb la 1066, nu stiu ce sa ii fac, am dat comanda de un incarcator de la Lenovo care se potriveste de 120w. sper sa mearga...

| Frank51 a răspuns:

Problema nu este la incarcator. Actuala configuratie probabil nu suporta alt procesor decat cel stock.