| MariusCristian27 a întrebat:

Am o mica mare problema:de ieri, cand "supun calculatorul la efort" adica ma joc sau incarc mai multe linkuri odata etc., pc-ul practic ingheata si singura solutie de a-l "dezgheta" este un restart.Mai mentionez ca de 2 ori mi s-a intamplat sa se inchida monitorul ca si cum calculatorul este inchis desi unitatea este aprinsa si din nou singura solutie ramane restartul. De asemenea mi-au aparut niste "anomalii" colorate cum le numesc eu pe ecran de cateva ori. Ce inseamna anomalii colorate? Forme geometrice colorate pe ecran care apar si dispar imediat. Din cate am inteles nu e un semn bun pentru sanatatea pc-ului meu.Deci, care ar putea fi cauza? Placa video, procesorul? Inainte de a duce unitatea la disecat vreau sa aud niste pareri, poate se pricepe cineva de aici sau a mai avut cineva problema asemanatoare.

5 răspunsuri:
| TeodorL a răspuns:

O singura intrebare: procesorul tau este Celeron?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeodorL):

Nu, este AMD Sempron 1150 LE. Calculatorul este destul de batranil am de 5 ani poate mai bine de atat. Placa este Nvidia Geforce 7300SE/7200GS 512mb si ram 2gb

| MariusCristian27 explică (pentru TeodorL):

Nu, procesorul meu este unul AMD Sempron 1150-LE, placa o Nvidia Geforce 7300SE/7200GS iar ramul 2gb. Este un pc destul de batran, il am de 5 ani insa functioneaza acceptabil, ma rog, functiona laughing.

| TeodorL a răspuns (pentru MariusCristian27):

Te-am intrebat de procesor pentru ca eu la Celeron am intalnit multe probleme de genu. Insa in cazul tau s-ar putea sa fie placa video. Incearca sa scoti placa video si sa conectezi monitorul la placa video on-board. Cand ai formatat ultima data pc'ul si ce antivirus ai?

| OptimusTr a răspuns:

Eu am păţit aşa cu placa mea video înainte să se strice. Menţionez că rulam pe un sistem desktop cu procesor AMD A8-6600K X4 4,2gHZ şi o placă nVidia GeForce GTX760 de 2GB RAM DDR5 pe 256 biţi şi 8 GB RAM DDR3 1866mHZ.
Oricum, garanţia mea mi-a înlocuit-o, fiind vorba de un defect din fabrică.