| Negative a întrebat:

Am o placa de baza P4M900-M7 FE de la Biostar si nu vreau s-o schimb inca, dar am nevoie neaparata de un upgrade la pc.As dori sa stiu cel mai puternic procesor si cea mai buna placa video pe care aceasta placa de baza le-ar suporta. Nu conteaza pretul. Merci mult!happy

Răspuns Câştigător
| Negative explică (pentru s3my):

Scuze,nu am precizat...placa video sa fie nVidiahappy.

| s3my a răspuns (pentru Negative):

Placa video recomandata de mine este nVIDIA

precizare, produsele recomandate de mine, nu sunt neaparat cele mai bune, sau cu raportul pret / performanta cel mai bun, sunt pur si simplu cele mai scumpe, si se potrivesc cu placa ta de baza.

pe scurt: procesorul trebuie sa fie dual core, pentium [ atentie! dual core, nu core 2 duo ]

placa video : pci-express x16 v1.0 sau 2.0 [ se poate sa fie si 3.0 dar deja e trasa in jos de celelalte componente pe care le ai / le vei avea ]

| Negative explică (pentru s3my):

Auzi, inca ceva...ce recomanzi sa folosesc? eMag sau PcGarage?

| s3my a răspuns (pentru Negative):

Pcgarage, preturi mai mici [ in unele situatii, deci discutabil ] dar... se descurca mai bine / mai rapid cu garantiile

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

@s3my: Prietene, esti *&^t? Placa lui de baza e pe 775 si tu ii dai procesor pe 1155?
@Negative: Arunci aiurea cu bani, nu merita sub nici o forma, te limiteaza puternic memoria, si degeaba iti iei placa video capabila, va merge la ~35-40% din ce poate.
Fa vint la ce ai, ia un i3 3220, o placa de baza cu B75 (pe alese, i3 nu e procesor la care sa ai ce overclocka, oricum), 2*4GB 1600MHz CL9, iar placa video, ceva cu GDDR5 care sa te coafeze (daca nu ai musai nevoie de CUDA/PhysX, si AMD/ATI are chestii foarte interesante in majoritatea bugetelor, si de obicei consuma o idee mai putin ).

| Negative explică (pentru Tagaso):

Crezi ca n-as fi cautat deja? Chiar nu am timp sa caut prin fiecare produs si sa gasesc ce-i mai bun, daca ai putea macar sa ma indrumi, ar fi perfect. Merci pentru timpul acordat!happy

Răspuns utilizator avertizat