| Ionutmariann77 a întrebat:

Salut! Am o problema cu calculatorul el pornește dar bipaie încontinu fara oprire și nu am imagine ce trebuie sa fac?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Când nu ai imagine pe monitor, e de regula 90% o problema legata de RAM.

Ai auzit de dilatare?
Asta se întâmplă cu zona aceea cu contacte, cand PC-ul e pornit, din cauza încălzirii... iar când îl oprești, zona cu contacte a RAM-ului, se contracta la loc, insa nu exact la dimensiunea la care fusese inițial, poate fi cu 1-2 microni mai îngustă decât în faza inițială.

Suficient cât sa nu mai facă contact perfect, si sa nu mai ai imagine pe monitor.

Același lucru se poate întâmpla cu placa video.

Cu alte cuvinte, scoate plăcuțele de RAM, si eventual placa video,
Aseaza-le din nou în slot, si exista șanse foarte mari sa meargă.

| ReddY25 a răspuns:

Încearcă la service

| adryang78 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze. Pentru început, verifică dacă hard-ul are activitate. Becul acela LED, verde, ar trebui să licăre în funcție de activitatea hard-disk-ului. Dacă nu, problema e mai gravă. Dacă are activitate, scoate placa grafică, șterge-i contactele cu o gumă de șters și pune-o înapoi pe slot. Dacă ai placă integrată și nu pe slot, s-ar putea să fie dusă.
Pot fi și alte cauze, sursa pe ducă și nu reușește să alimenteze toate componentele de pe placa de bază, BIOS-ul a crăpat, o plachetă de RAM disfuncțională etc. etc. etc.
Mai bine mergi cu el la un service.

| Ionutmariann77 explică (pentru adryang78):

Mersi de ajutor!
O sa merg cu el la un service

| ScottishPrincess a răspuns:

Posibil sa se fi depus praf pe placa video. Si eu am patit la fel si a trebuit sa-l duc la service sa-i curete motorasele. Ori se poate ca placa video sa se fi stricat.