| Ionut9329929299292 a întrebat:

Am o problema cu castile. La fire, le.am desfacut, si am rosu si verde. Merge sa le lipesc cu pistolul de lipit? Si cum? Rosu cu rosu si verde cu verde? Explicati.mi

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! La căștile astea modele noi e complicat nu este asa simplu de ce? Firele alea nu sunt ca la vechile căsti ale anilor 80 folosite la walkmene, alea erau compuse din fir lițat care permitea cositorirea cu fludor si lipirea lui cu letconul, alea erau 2 fire unul alb si unul roșu, imbracate in "cămasă" din plastic sa nu se atingă intre ele sa faca scurt, (vorba vine scurt ca nu trecea prin ele 220 volti) dar cu căștile astea de ultimă generatie nu ai ce sa le faci, decat sa le arunci, firele alea nu le mai poti lipii cum erau din fabrică. Cine zice ca merge sa le lipesti habar nu are, decat daca ai căsti din anii 80 alea da merg lipite.

| octav005 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Tin sa te contrazic. eu de exemplu am lipit si un jack la niste casti Samsung, care aveau 4 fire litate invelite intr-un strat de ceara presupun. tot ce trebuie sa faci este sa arzi fiecare fir usor cu flacara la o bricheta. Si atunci va lipi fludorul.
nu stiu cat de modern sunt acele fire de casti sa nu le poti lipi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru octav005):

Ok, spera m sa mearga asa cum a ti spus, sa facă asa

| octav005 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pai daca nu ai vreun fir intrerupt si dupa ce leai lipit le ai si izolat in parte. atunci o sa merge sigur

| SoulReaver a răspuns:

Da da rosu la rosu verde la verde. Lipeste-le cu pistolul si izoleaza-le separat. Adica sa nu se atinga rosu cu verde.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru SoulReaver):

Nu merg lipite materialul din care este confectionat firul nu permite cositorirea, este fir dur, lița este maleabilă, dar căstile astea care se vînd acum, parac au sîrmă la fire, e dură si nu permite lipirea, peste acea sirma este trecută un material ca o cînepă colorat roșu verde, negru depinde ce a pus fabricantul, la astea nu mai ai ce sa le faci decat sa le arunci in gheenă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am vrut sa scriu parcă si am scris parac, scuze.laughing

| octav005 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La mine merg lipite. incearca sa arzi firul cu flacara la o bricheta. ai grija sa nu tii prea mult. ca altfel vei topi lita.

| SoulReaver a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi draga merg lipite, nu iasa frumos dar merg. Firul de care zici tu ca este ca o lita (sarma aceea dura) este acoperita cu un fel de lac care, cum au zis si altii se poate arde cu bricheta si apoi se lipeste fara probleme. Lacul are rol de izolatie in caz ca se roade cealalta izolatie (canepa cum zici tu)

| octav005 a răspuns:

Da merge sa le lipesti. le legi la culoare.
rosu cu rosu si verde cu verde. presupun ca este la o casca acele doua fire. ROSU este plus, Verde este minus.