| ady22 a întrebat:

Am o problema cu conexiunea la internet mai exact nu imi merge mereu internetul. Am sunat la compania de unde am internetul si mi-au spus cei de acolo ca e de la driverul de retea si ca acesta trebuie reinstalat s-au schimbat. Acum nu stiu ce sa fac. Cum as putea rezolva problema? Mersi anticipat!

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa introduci CD-ul care insoteste computerul sau laptopul (CD-ul cu drivere) si sa instalezi diver-ul de retea.

| Anonimuserr a răspuns:

Ce conexiune ai la internet, e fibra optica cu cablu UTP?
Ce placă de reţea ai? că te ajut în soluţionarea problemei.
În principiu după instalarea windowsului instalezi de pe dvd-ul acela toate driverele aferente plăcii de bază şi implicit driverul pentru reţea (realtek).
Eu ţi-as recomanda actualmente să updatezi driverul şi driverele cu softul Auslogics Driver Updater sau o unealtă free Free Driver Scout.

| ady22 explică (pentru Anonimuserr):

Cablu UTP

| Anonimuserr a răspuns (pentru ady22):

În regulă citeşte mesajul meu mai sus şi ia act.

| ady22 explică (pentru Anonimuserr):

Cum aflu ce placa de retea am?

| Anonimuserr a răspuns (pentru ady22):

Click Start--->Control Panel---> apoi Network and Internet\Network Connections click dreapta pe conexiunea la internet (pe prima nu pe cea PPOE) şi proprieties şi vezi la connect using ce scrie.

| ady22 explică (pentru Anonimuserr):

Nu gasesc conexiunea la internet ( am windowx 7 )

| Anonimuserr a răspuns (pentru ady22):

Du-te în Control Panel--> scrie Device Manager la search------->caută Nework Adapters şi click pe Network adapters.

| ady22 explică (pentru Anonimuserr):

Am dat

| ady22 explică (pentru Anonimuserr):

NVIDIA nForce Networking Controller

| Anonimuserr a răspuns (pentru ady22):

Ok, dacă ai realtel citeşte primul meu post şi fă ce ţi-am zis acolo. Asta e tot. Succes!

| ady22 explică (pentru Anonimuserr):

This device is working properly.

| ady22 explică (pentru Anonimuserr):

Deci mai exact ce trebuie sa fac?

| K0sti a răspuns (pentru ady22):

Sa pui mana sa inveti, ce e aia o placa de retea, ce placa de retea ai (stupid sa nu stii), ce e ala un driver, etc!

| Anonimuserr a răspuns (pentru K0sti):

Lenea e mare şi dezinteresul.

| K0sti a răspuns (pentru Anonimuserr):

Din pacate!

| untu a răspuns:

Incearca programul Driver Booster sau SlimDrivers! Si vezi rezolvarea problemei cu internetul la Microsoft Fix It Center!