| Alex65006 a întrebat:

Salut,am o problema cu convertirea unui fisier python in executabil. Am folosit pyinstaller e oribil sincer si nu mergea cu versiunea mea de python de pe windows asa ca a trebuit sa dezinstalez si sa instalez o versiune mai veche si nici asa nu a mers pentru ca tot cere pywin32-ctypes si cand execut "pip install pywin32-ctypes" spune ca deja e instalat. Exista o alta cale in afara de Pyinstaller pentru a tranforma py in exe?

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Poți încerca py2exe, dar sa nu ai speranțe prea mari nici cu asta.

| Alex65006 explică (pentru PainTech):

E aplicatie sau script cu GUI? nu stiu de ce am ales sa invat python, e cel mai trash limbaj de programare.

| PainTech a răspuns (pentru Alex65006):

Script.

Python e extrem de usor de folosit si scrii cod repede cu el. Ai vazut macar de cat cod e nevoie in c++ de exemplu pentru un web crawler sau pentru a comunica cu un amarat de API? In Python cu cateva linii ai rezolvat.

Ideea e ca un program py nu e conceput sa fie convertit in.exe, ci sa fie folosit asa. Convertirea in executabil e mai mult o "smecherie".

| Zaygon a răspuns (pentru Alex65006):

Python e facut pentru scripturi, nu sa generezi exe din el.
Foloseste linux si acolo pythonul vine preinstalat si sa vezi ce te ajuta un script cand vrei sa faci analiza de loguri, sa preprocesezi date(daca te-ai uitat peste frameworkurile de deep learning ai sa vezi ca majoritatea sunt pentru python).
Si nu uita inainte sa faci o aplicatie, care este scopul ei? Pe ce platforma vrei sa ruleze? Faci un script in python si la fel ruleaza si pe windows si pe linux. Scrii cod in C si generezi executabilul si ti dependent de platforma si arhitectura.

| Alex65006 explică (pentru Zaygon):

Chestia e pentru un user basic sa ruleze un script de python, mai ales in windows si Android poate parea greu, dar toti sunt obisnuiti cu exe si am vazut mai multi care si au facut scriptul de python executabil, chestia e ca e o bataie de cap si asa python, doar ce am incercat sa instalez pyautogui din un fisier text cu "pip install -r cerinte.txt" si spune ca il am deja, dar cand rulez programul spune ca modulul nu exitsa...