| maxdsl98 a întrebat:

Salut,am o problema cu micro sd cardul meu,recent i l-am dat unui prieten de-al meu si mi la umplut de virusi, acum nu mai pot sterge sau copia pe el nimic,nu pot nici sa-l formatez,deci ma poate ajuta cineva sa rezolv aceasta problema, as fi nespus de bucuros.

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Incearca cu asta: https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

Daca nu merge cauta un program care sa ofere low level format.

11 răspunsuri:
| Ionait a răspuns:

Baga-l intr-un adaptor SD. In stanga o sa ai un 'buton' mic. Du-l pe pozitia lock si inapoi. Asigura-te ca nu e pe lock cand il scoti din adaptor.

Dupa asta incearca un format din My Computer si unul din Disk Management.

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns (pentru Ionait):

Nu il lasa din disk si din computer. Daca ai avea linux ai putea sa-l stergi

| maxdsl98 explică (pentru Ionait):

Am incercat si aceste metode tot nu pot formata

| Ionait a răspuns (pentru Durbaca_Alex_1998):

E posibil ca prietenul caruia i l-a imprumutat sa il fi folosit intr-un adaptor SD care era blocat. Daca acel adaptor era blocat, automat i-a blocat si lui cardul miniSD. De asta i-am spus sa il bage intr-un adaptor SD si la randul lui sa il blocheze si sa il deblocheze.

| Ionait a răspuns (pentru maxdsl98):

Incearca cu asta: https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

Daca nu merge cauta un program care sa ofere low level format.

| express11 a răspuns:

Scaneaza-l cu antivirusul

| maxdsl98 explică (pentru express11):

L-am scanat, si a detectat 3 virusi, dar nu-i pot sterge

| express11 a răspuns (pentru maxdsl98):

Il bagi in pc, apoi cauti pe google norton eraser power, il incarci, apoi folosesti, poate ii face.

| K0sti a răspuns:

Http://www.epasystems.ro/eroare-the-disk-is-write-protected/
Foloseste programul de la sfarsitul articolului!

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Asculta poti sai stergi tot de pe el daca il apropii de un magnet puternic.

| Ionait a răspuns (pentru Durbaca_Alex_1998):

Daca nu stii cum functioneaza o memorie flash, incearca sa nu mai dai sfaturi.

| maxcalin a răspuns:

Ai incercat un antivirus?