| Rekk a întrebat:

Salut,am o problemă cu Pc. Mi-am cumparat majoritatea componentelor noi în afara de placa video, sursă și hard. Din păcate după montarea PC-ul, atunci când încerc să-l pornesc pornește dar pe monitor nu-mi arată nimic, când VGA e motat pe placa internă, dar când o montez VGA pe placa video externă mi se aprinde preț de câteva minute, după care ecran nu mai afișează nimic. Nu inteleg ce problemă are, ma puteți ajuta și pe mine ca situația ma cam depășește.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta manualul placii de baza si uite-te ce inseamna cele "3 beep-uri". happy

| Rekk explică (pentru Bula):

E din cauza placi video un bip lung urmat de trei scurte, fără placa video externă nu văd nimic, când o pun pe cea externă sta am un pic imagini după nu mai am.

| Bula a răspuns (pentru Rekk):

Pune o placa video suplimentara.
Intra in BIOS si seteaza placa video primara pe ceea de pe placa de baza.
Opreste sistemul, scoate placa video si conecteaza-te pe ceea de pe placa de baza.
Daca nici atunci nu merge, atunci tot din BIOS dezafectezi placa video de pe MB si folosesti placa video suplimentara, din slot.

| mihai69 a răspuns:

Scoți placa video, hardul şi laşi doar o baretă de RAM (dacă ai mai multe).
Porneşti şi dacă merge, începi să pui la loc componente, testezi şi tot aşa pâna dai peste problemă.

| Rekk explică (pentru mihai69):

Degeaba, imagine pe placa de bază nu am, în plus după bipul inițial, se mai aud 3 bipuri consecutive

| mihai69 a răspuns (pentru Rekk):

Ai scos tot, tot, așa cum am spus eu mai sus?