| AndreiTudose a întrebat:

Am o problema cu pc-ul. Azi dimineata l-am pornit si l-am lasat 1 ora si ceva pornit nu am umblat deloc pe el si dupa ce am revenit era negru tot. Prin negru spun ca nu trimitea semnal la monitor. Placa video am schimbat-o acum 2 luni. Ea nu cred ca e arsa ca ventilatorul merge. Cand aprind pc-ul imi da 3 beep-uri lungi. Daca scot ram-ul si las doar o placuta imi da doar un beep. Care e problema?

7 răspunsuri:
| GeniusExtreme a răspuns:

Cand face "beep" problema este de la ram, verifica daca sunt asezate corect.
Daca in continuare iti face "fite" incearca sa pui alta placa video sa vezi daca merge. Deseori cand ai o sursa "low cost" placa video nu are destula energie iar aceasta nu trimite semal care monitor, tv...
Incearca sa scoti bateria dupa placa de baza (aceasta optiune reseteaza setarile bios) si aseazo inapoi corespuzator. Daca nici dupa ce ai resetat bios-ul nu merge insemna ca ai problema ori cu placa video ori cu sursa.
Bafta

| AndreiTudose explică (pentru GeniusExtreme):

Salut. Am facut ce ai spus. Acum mi se pare ca aud unul lung ai 3 scurte. Foarte rapid se aud. Eu asa zic ca e unul lung si 3 scurte. Pe net scrie ca e de la placa. Si al naibii acum 1 luna am cumparat-o.

| GeniusExtreme a răspuns (pentru AndreiTudose):

Nu pare a fi problema de la sursa ca nu sunt cine stie ce consumatori.
Cea mai buna recomandare ar fi sa te duci la cineva care se pricepe si il poate analiza mai indeaproape.Aici, pe TPU nu cred ca este posibil sa te ajute cineva cu problema, pot fi o infinitate de cauze.
Si te inteleg ai dat bani pe ea si se strica imediat cam asa se intampla mai mereu cu electronicele mai in "voga".
Daca ai garantie foloseste-o daca nu spune-i la cineva priceput sa se uite la ea.

| GeniusExtreme a răspuns (pentru GeniusExtreme):

Cand face beep mai ai semnal la monitor?

| GeniusExtreme a răspuns (pentru GeniusExtreme):

Incearca sa schimbi pozitia la ram-uri ex:lasa unu intr-un slot dupa schimba-l in celalalt dupa punele pe amundoua intr-un slot random si schimbale pozitia.

| bundachecosmin a răspuns:

Ce sursa ai? Ce placa video ai? Conteaza foarte mult!

| AndreiTudose explică (pentru bundachecosmin):

Nvidia getforce gt 730 si sursa game daemon de 500w