| Ginghina_Alex_1998 a întrebat:

Salut, am o problema cu pc-ul, tocmai am schimbat placa de baza si procesorul trecând de la un Intel mai vechi la un amd de generație noua. Problema este ca după montare pc-ul își da restart non-stop, nu ajung nici sa intru în meniul de la bios, am încercat sa fac și "bios reset" am demontat tot si am pus inapoi, am incercat sa mai scot din piese pentru a vedea daca nu face fata sursa asa cum am vazut pe yt și tot degeaba. Menționez ca piesele sunt noi, atât placa de baza cât și procesorul.
A mai pățit cineva asa? Și dacă da, cum ați rezolvat?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca placa mama e pentru Intel, nu merge cu AMD.

| Ginghina_Alex_1998 explică (pentru doctorandus):

Am schimbat și placa am pus una compatibila am4 (asrock steel legend b450)
Asta se intampla cand pornesc https://youtu.be/45AMv1AfOUs

| flixbuster a răspuns:

Descriere problemei este prea generica si din pacate nu cred ca vei gasi ajutor aici.

Daca a fost ceva stricat la montaj, chiar daca e noua, la service vei fi taxat.
Daca e placa defecta, se rezolva gratis la garantie dar posibil sa dureze inlocuirea (in functie de cat de repede se misca la constatare si daca au produs de inlocuire pe stoc).

| DonMoldo a răspuns:

In ce punct mai exact reporneste? Cand apare semnul de windows?
E posibil să fie și placa de bază.
Incearca si procedura mai radicala. Scoti din priza, apesi butonul de pornire de 2 ori, scoti bateria CMOS si stai asa vreo 20-30 minute. Pui bateria inapoi si realimentezi sursa. Pornesti. Cu putin noroc porneste. Daca nu...e groasa problema.
Si eu tot un b450 am cu un ryzen 3 3200g.

| Ginghina_Alex_1998 explică (pentru DonMoldo):

Imediat se si restarteaza nu apuca sa afișeze pe monitor nimic

| DonMoldo a răspuns (pentru Ginghina_Alex_1998):

Atunci du-l la reparat.

| Ginghina_Alex_1998 explică (pentru DonMoldo):

Locuiesc în Germania aici costul unei reparații este aproximativ egal cu cumpărarea din nou a pieselor.

| DonMoldo a răspuns (pentru Ginghina_Alex_1998):

Nasol atunci.