| JohnnyClau a întrebat:

Am o problema cu sunetul la Laptop (Acer Aspire V3-571G). Cred ca am luat un virus si nu imi mai merge sunetul. Am gasit virusul cu Malwere, l-am sters, am mai bagat si alte cateva antivirusuri (BitDefender, Avast, AVG), si nu am mai gasit nimic, dar sunetul tot nu merge. Am reinstalat placa audio, nimic. Cand intru in Run si scriu DxDiag imi da eroarea " Error tongueroblem getting sound extra info". Stie careva cum rezolv asta?

Fara reinstalarea windows-uluil!
Am dat si System Restore si Windows Repair si nimic!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

O intrebare:
laptopul tau are o partitie Recovery?

l-ai cumparat cu licenta originala? daca e asa dezinstaleaza driverul de sunet, restartezi si el singur isi reinstaleaza driverele lipsa. asta in cazul in care e adevarat ceea ce am scris mai sus.

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Foarte probabil ca driverul nu e cel optim. scrie ce windows folosesti.
driverul l-ai obtinut cu un program specific sau l-ai descarcat din vreo pagina?

| JohnnyClau explică (pentru gelu1970):

Programul l-am descarcat de pe site-ul Acer, cu seria laptop-ului meu.(Pe CD-ul cu drivere e aceeasi versiune ca pe site)

| JohnnyClau explică (pentru gelu1970):

Eu cand dezintalez driver-ul si dau restart la laptop, el isi instaleaza ceva HD Sound Driver, sau ceva de genul, dar nu merge. Eu am placa audio Realtek + Dolby.

| gelu1970 a răspuns (pentru JohnnyClau):

Starteaza cu F8 si iti apare meniul cu mai multe optiuni. tu mergi in jos si alegi optiunea ultima configuratie ce a functionat dai enter si vezi daca merge sunetul

| JohnnyClau explică (pentru gelu1970):

Sunetul este dat pe On! si nu merge sad

| gelu1970 a răspuns (pentru JohnnyClau):

O intrebare:
laptopul tau are o partitie Recovery?

l-ai cumparat cu licenta originala? daca e asa dezinstaleaza driverul de sunet, restartezi si el singur isi reinstaleaza driverele lipsa. asta in cazul in care e adevarat ceea ce am scris mai sus.

| Seby90 a răspuns:

Vezi ca laptopurile, si cele din aceiasi serie au diferite "componente", adica placile lor de baza difera uneori. Pe site daca erau mai multe drivere pentru respectivul laptop (audio) incearca-le pe toate dar in ordinea asta. Uninstall driver vechi, restart, install restart si repeat.

| JohnnyClau explică (pentru Seby90):

Pai este doar un driver audio, atat, nu sunt mai multe!

| FresNo a răspuns:

Nu iti merge un driver, incerca sa iti reinstalezi windowsul! Altfel nu cred ca ai cum sa iti mearga!
big grin

| JohnnyClau explică (pentru FresNo):

Am spus ca nu vreau sa reinstalez windowsul!