| Vlad619 a întrebat:

Am o problema cu laptopul meu Acer Aspire. Am windows 7 pe el iar cand incerc sa schimb luminozitatea acestuia ecranul se face negru, iar ca sa il fac sa mearga din nou intru in safe mode si dau system restore. Merge doar la cea mai mare luminozitate si e destul de deranjant.
Va rog frumos sa ma ajutati happy

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Eu am avut problema asta in windows 10 si e legata de driverele placii video. Daca sunt bune, ar trebui sa mearga reglajul luminozitatii. Ca solutie, se poate incerca instalarea driverelor legate de placa video de pe cd-ul laptopului sau de pe site-ul Acer pentru modelul tau de laptop. Daca nu sunt drivere pe site, asta e, nu e un lucru neobisnuit sa cumperi un produs si sa nu gasesti drivere la el, adica il cumperi si dai banii degeaba.
Am vazut cu putin timp in urma pe TPU un raspuns in care se recomanda un proramel de modificare a luminozitatii DLighter http://softpedia-secure-download.com/......rSetup.exe

poate ajuta (eu nu l-am incercat pe laptopul cu problema ca sa stiu daca e eficient),
dar totusi zic ca problema e la driverele placii video care nu sunt bune. La windows 10 e si mai rau, ca w10 isi reinstaleaza singur drivere si nu de putine ori le alege pe cele gresite cum s-a intamplat in cazul meu si nu numai ca trebuie sa schimbi driverele, dar in plus trebuie sa te lupti cu w10 sa il blochezi in toate felurile sa nu puna din nou driverele gresite.