| CipiXz a întrebat:

Am o problema cu un calculator si nu stiu mai exact ce problema are...deci pc-ul cand il bagi in priza porneste singur dar nu arata nimic pe monitor, cd-writerul dvd-writerul merg, coolerul de la placa de baza merge,un prieten s-a uitat la el si a spus ca e de vina placa de baza, eu ziceam ca e placa video...voi ce credeti ca ar fi?

4 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Sunt 3 posibile cauze: placa de baza, memoria RAM, placa video.
Scoate placa video sau memoria RAM si daca se aude vreun beep cand porneste calculatorul atunci placa de baza este ok.
Curata de praf sistemul si cu o guma de sters creionul (nu din aceea abraziva pentru stilou) curata conectorii de la memorie si placa video.

| al3xander a răspuns:

Si eu tot la fel as zice ca e placa video dar daca e integrata atunci vorbim de placa de baza.

| verbal a răspuns:

Am avut si eu aceiasi problema si pana la urma s-a dus si placa de baza si cred ca si sursa ar fi devina ( du-te cu el la un sv si spui cum face si spune-i sa verifice placa video si sursa )

| CipiXz explică:

Placa video e integrata...sursa nu e de vina, am incercat si cu alta, o sa iau o placa video si o sa o montez pe pc sa vad daca merge dar probabil e placa de baza straight face