| ShaPPer a întrebat:

Salut , am o problema la calculator . De ceva timp a inceput sa imi mearga foarte prost calculatorul , am 1 GB ram , procesor 3.06ghz si placa video 256 mb , la orice joc imi merge sacadat , in metin deja mi se blocheaza. Am la aproximativ toate jocurile CPU 100%. De ce? Am windows 7 Ultimate 32 bit.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai virusi.Fa o scanare.

| laurentiu80 a răspuns:

Instaleaza-ti un antivirus bun gen kaspersky sau nod 32 si scaneaza-l. Daca nu-ti gaseste niciun virus s-ar putea ca un program sa ruleze in background si sa-ti manance resurse, problema se rezolva astfel : click pe butonul start, apoi run. Acolo scrii msconfig si apoi dai click pe tabul "startup". acolo iti va aparea o lista cu toate programele care ruleaza atunci cand se deschide calculatorul. E bine sa lasi bifat doar antivirusul, si celalalte sa le debifezi. Dai ok si resetezi pc-ul. Dupa aia ai asa vezi daca se schimba ceva. Bafta!

| sltlp a răspuns (pentru laurentiu80):

Nod 32 e cel mai prost antivirus la ora actuala. Daca ai de gand sa sar, nu ai de cat, asta e adevarul. Cu kaseprsky sunt de acord, dar cu eset, nu. http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/ abia e isntare sa prinda juma dde virusi, r esul, sa treaca.

| laurentiu80 a răspuns:

O alta parere ar fi si sistemul tau de operare, care ar trebui sa ruleze pe cel putin 2 gb ram, si un procesor minim dual core. Pt pc-ul tau ar merge foarte bine un xp, deoarece avand windows 7 si o placa video doar de 256 mb, windows 7 iti mananca din memoria placii video, si nu mai ramane indeajuns pentru cealalalte aplicatii!