| DearestVicinity43 a întrebat:

Salut!
Prin aprilie 2022 mi-am cumparat un laptop nou și recent a apărut o problemă la laptop și anume în timp ce îl folosesc, ecranul începe să clipească, apar dungi orizontale colorate și începe să se facă negru puțin câte puțin începând de sus in jos, dar predominant mai mult în partea de sus. Iar in partea de jos sunt multe dungi orizontale, ca să rezolv pe moment problema trebuie să scot sau să pun laptopul în priză. Am făcut o poza cu telefonul, aveți link pentru poză:
https://photos.app.goo.gl/CeaegEEmpRvgasb27
Care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca este problema de supraincalzire (racire insuficienta).
Trebuie dus la un service pentru a fi curatat de praf si verificat racirea interioara.

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Du-l inapoi, este in garantie!

5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Supraîncălzirea
Sau cablul ce face legătura intre display si placa de baza
Curăță radiatorul ventilatorul te uiți printre gratiile de la radiator verifici ca se vede
Schimbi pasta de la procesor
Schimbi pasta de la cip-ul plăcii video

Pui laptopul pe niste creioane
Dai dumu la aerul conditionat si ii faci probe fara sa te atingi de el cu
Aqua Mark
3dmark

| UserRo10 a răspuns:

Panglica dusa (putin probabil) sau placa video dusa. Mergi la garantie direct ca se schimba

| Manaila968 a răspuns:

Salut DearestVicinity43, probleme la laptopuri sa la calculatoare poate fi cauzate de la supraîncălzire sau de deteriorarea fizică a monitorului și a cablurilor de conectare. Conflictele dintre ecran și rezoluția ecranului selectat și setările ratei de reîmprospătare pot cauza, de asemenea, probleme de linie, la fel ca driverele de dispozitiv și sistemele de operare învechite de la Windows.

| Manaila968 a răspuns:

Salut DearestVicinity43, probleme la laptopuri sa la calculatoare poate fi cauzate de la supraîncălzire sau de deteriorarea fizică a monitorului și a cablurilor de conectare. Conflictele dintre ecran și rezoluția ecranului selectat și setările ratei de reîmprospătare pot cauza, de asemenea, probleme de linie, la fel ca driverele de dispozitiv și sistemele de operare învechite de la Windows. Pentru a remedia problema, trebuie sa va duceti cu laptopul la service pentru a fi curat de praf si de adesemenea trebuie inlocui pasta termoconductoare si metalul lichid de pe procesor si toate celelalte probleme care va ingreuneaza sa folositi laptopul.