| joJO332 a întrebat:

Am o problema la monitor. Am cumpar un adaptor pentru ca monitorul nu are hdmi. L-am conectat dar imi apare pe ecran "VGA - no signal". Am incercat sa schimb cablurile, dar tot degeaba. Ce problema ar avea?

33 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce monitor mai exact? Ce placa video, ce cablu?

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Monitor Asus. E mai vechi cu 60 hz, dar nu cred ca are problema asta.
Placa video gtx 1660 super
La cablu m-am referit la cablul HDMI. dar tot aceeasi problema

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru joJO332):

Nu e vorba de Hz. Te-am intrebat exact modelul, nu ma incinta deloc ca imi zici doar producatorul. E posibil sa aiba doi conectori, de exemplu DVI si VGA, iar tu sa il conectezi la cel care nu e default. Altfel, ar trebui sa mearga daca nu cumva e bulit fizic vreun conector sau cablul.

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Monitor Asus Spendid Try me

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru joJO332):

Geezus! Splendind Try me pe bune? Tu gindesti macar un pic? Modelul e gen "Asus 23HQX" nu "Splendid Try me" si ce prostioare mai scrie pe etichetele lui. Vezi ca modelul ar trebui sa fie pe eticheta in spate, undeva. Sau, si mai simplu, pe factura, daca l-ai luat mai de curand si inca o ai. Sau pe cutie, desigur.

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Monitorul asta il am de foarte mult timp, nici factura nu am la el. Nu stiu ce model e pentru ca l-am luat asa cum este, fara cutie, fara factura.

| joJO332 explică (pentru joJO332):

Deci eu pot baga doar pentru vga in monitor. HDMI nu am si de aceea am pus un adaptor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cit iti bati capul si dai pe adaptor cit nu face, mai bine iei un monitor cu HDMI. Nu e musai sa fie nou-nout, la o adica. https://www.pchouse.ro/......28199.html

| Algo098 a răspuns:

Adaptor defect.

| joJO332 explică (pentru Algo098):

Defect? Chiar daca l-am primit chiar azi?

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

E posibil, asa am luat eu un adaptor cu mult timp in urma si a fost defect de cum l-am luat. A fost ieftin si cand l-am desfacut am vazut ca era prost facut, era ca un fel de fals.

| joJO332 explică (pentru Algo098):

Si ai luat un adaptor nou? Daca da, imi poti da un link?

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Cand l-am descacut pinii integratului - o parte din ei erau in scurtcircuit cu aliaj de lipit, nu ar fi avut cum sa functioneze niciodata.

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

N-am mai luat ca monitorul avea si DVI si am pus un simplu cablu cu hdmi la un capat si DVI la celalalt capat. Deci iti trebuie un adaptor hdmi la vga.

| joJO332 explică (pentru Algo098):

Https://m.emag.ro/......DHKWPDBBM/
Acest adaptor am cumparat si pare a fi in regula, dar mie chiar nu imi functioneaza si nu stiu ce sa fac in situatia asta.

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Cel de la 119 lei nu e bun ca e invers de la vga la hdmi.

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Pare a fi pe invers, de la vga la hdmi

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Adaptorul pe care l-ai luat e cu sens invers, de la calculator cu iesire vga spre monitor cu hdmi.

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Trebuie de la hdmi la vga, adica calculator cu hdmi si monitor cu vga.

| joJO332 explică (pentru Algo098):

Pai monitorul are doar VGA. Și cum adica pe invers?

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Se incurca usor sensurile. Eu cand am luat, am luat bine sensul, dar a fost un convertor fals, ca daca era bun, mergea. a fost ieftin si nu a contat, ca fost cumparat printre alte zeci de module de la acelasi vanzator si toate au fost ok in afara de acela.

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Adica modulul are un sens. Cel pe care l-ai luat, primeste vga si scoate hdmi. Tu ai nevoie sa primeasca hdmi si sa dea vga. Deci sunt 2 feluri: VGA->HDMI cum ai luat si nu e bun in cazul tau si HDMI->VGA cum ai nevoie si nu ai inca.

| joJO332 explică (pentru joJO332):

Https://altex.ro/......LINKH2VWH/
Deci asta m-ar ajuta?

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Da, e bun asta. https://altex.ro/......LINKH2VWH/

| joJO332 explică (pentru Algo098):

M-am uitat la monitor si am vazut ca nu se poate conecta VGA-ul din link-ul de pe Altex. Este identic VGA-ul din monitor cu acel din link. N-ar trebui sa aiba 15 pini scosi in afara?

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Iti trebuie si cablu vga, asa cum ai pune monitorul direct la calculator.

| joJO332 explică (pentru Algo098):

Aa, da. Am inteles. sper ca acesta este bun. Multumesc! Sunt sanse sa nu mearga?

| joJO332 explică (pentru joJO332):

Cablul VGA il am. Nu mi-am dat seama cum vine

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Sper sa mearga, ca pentru asta e facut. Convertorul asta are in el un circuit care se alimenteaza cu 5V de la mufa hdmi a placii video si transforma semnalul digital hdmi in semnal analog vga care merge la monitor. Eu n-am mai cumparat ca nu am mai avut nevoie.

| joJO332 explică (pentru Algo098):

Salut! Voiam sa te intreb daca acest adaptor este bun, ca sa stiu daca asta este problema https://m.emag.ro/......DHKWPDBBM/

| Algo098 a răspuns (pentru joJO332):

Daca ai placa video cu iesire HDMI si monitor cu intrare VGA, acest adaptor nu este bun. Adaptorul http://www.emag.ro/......DHKWPDBBM/ dupa cum spun si utilizatorii lui in review-uri, primeste de la calculator sau laptop semnal VGA si il trimite sub forma hdmi la monitor cu mufa HDMI sau la televizor cu mufa HDMI. Nu merge si invers, de la calculator cu HDMI la monitor cu VGA. Prin urmarea daptorul nu e potrivit pentru calculator cu HDMI si monitor cu VGA. Nu va functiona deloc cu monitor VGA si calculator HDMI.