| TomyBrave2019 a întrebat:

Salut! Am observat ca la partea de jos a ecranului telefonului in stanga am o casuta rosie foarte palida si in mijloc un patrat cu un plus in mijlocul lui. Amandoua sunt rosii si se vad mai greu dar sunt acolo mereu, nu de la o anumita aplicatie.
Daca fac screenshot, pe acesta nu se vad acele modele, doar pe ecran cand te uiti cu ochiul liber.
Oare ce e cu ele?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca e ecran oled sau amoled poate e zona cu ledurile uzate ca aici https://appletoolbox.com/avoid-screen-burn-in-on-oled-iphones-tips/ si apar umbre de la imagini mai vechi.

| outsidethebox a răspuns (pentru halogen001):

Da, ar putea fi si asta, corect!

| TomyBrave2019 explică (pentru halogen001):

Deci, din cate inteleg de pe acel site, nu se poate repara. Oare e o sansa sa-mi dau seama daca e burn in sau image retention?

| halogen001 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Daca deschizi pe tot ecranul niste fisiere imagine jpg care sa aiba diferite culori, deci alb, gri, galben, verde, albastru, rosu cu diverse concentratii de culoare sau luminozitate ar trebui sa se vada zonele afectate si s-ar putea trage concluzia daca e burn in, daca nu reactioneaza acea zona la nimic, daca e tot timpul fix in aceeasi pozitie. O reparare ar însemna schimbarea ecranului. Poate ca sunt niste aplicatii care sa vada ce aplicatii sunt deschise sau poate ca sunt aplicatii de verificare a ecranului, se poate vedea ce aplicatii sunt instalate si la fel sunt aplicatii manager de aplicatii.
Depinde de modelul telefonului. Eu folosesc doar android. Nu am incercat iphone.

| TomyBrave2019 explică (pentru halogen001):

Si eu sunt pe android. Am inteles, multumesc

| NLS a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Ce telefon e?

| TomyBrave2019 explică (pentru NLS):

Galaxy s20

8 răspunsuri:
| outsidethebox a răspuns:

O aplicatie, vezi care ruleaza in background