| HikariAi a întrebat:

Tocmai am instalat Windows 8 Profesional, versiunea originala, nu este beta sau ceva de genul, am licenta pe 2 ani la el, care este instalat pe un Sony vaio. Acum, intrebarea este urmatoarea, cum imi pot instala aplicatiile de la Sony, ca sa-mi mearga butoanele de sus (VAIO, WEB, ASSIST), tastele care folosesc tasta Fn (adica tasta de sunet, cele de modificare a culorii si tasta de blocare sau deblocare touchpad-ul) si driverele de la web + aplicatiile care mai erau... Sau, daca stiti un centru Sony in Brasov, la care sa ma duc cu el sa se uite la el si sa-mi instaleze acele aplicatii... Dupa cum am vazut eu pe net, este de cat in Bucuresti, m-as duce si pana acolo daca nu am alta oportunitate, dar sper sa gasesc si aici in Brasov. Multumesc!

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

laughing Sa te duci de la Brasov la Bucuresti? Frate. De aia nu poti sa lucrezi pe calculator ca nu-ti merg web si asist. Hai sa fim seriosi. Da pe prietenii astia ai tai de Sony i-ai intrebat daca au scos drivere pentru windows 8, cand el s-a lansat oficial de abia aseara?

| HikariAi explică (pentru K0sti):

Mai, nu conteaza asta, eu am descarcat windows 8 de acum o saptamana desi nu iesise pe piata, pentru ca mi-a dat de la facultate si nu versiunea beta si etc care ies pe net, ci versiunea originala si asa cum am mai spus am licenta pe 2 ani... Sunt constient ca a iesit aseara pe piata, dar ma gandesc in felul urmator, Sony e o firma destul de mare si eu zic ca ei au scos niste drivere pentru windows 8 desi nu iesise pe piata, asa cum am aveam si eu windows 8 pe laptop, desi nu era iesit...

| K0sti a răspuns (pentru HikariAi):

Ok, te inteleg. Nu ai decat sa cauti la Sony. De obicei hardware-ul iese inaintea software-lui. Software-ul apare mai tarziu de obicei, sau deloc, depinde de intelegerile intre producatori. Eu de exemplu am o placa de sunet de la Creative cu box extern care a fost o caruta de bani, cu sute de optiuni si functii, da nu are drivere pentru windos 7. Ca nu a vrut Creative. Asta e. Deci vezi la Sony.

| Iwao a răspuns:

Instaland (singur) driverele de pe cd\dvd-ul pe care l-ai primit.

| HikariAi explică (pentru Iwao):

Nu mi-a dat CD\DVD cu driverele pentru ca am avut windows 7 cu licenta pe viata pe el si aveam toate driverele instalate...