| SonnyFlame a întrebat:

Salut.
Am si eu o problema cu calculatorul meu.
Cand ma joc se incalzeste foarte tare.De exemplu la Euro Truck Simulator 2 cu valori grafice medii se incalzeste si se stinge, la valori minime, merge... De Driver San Francisco sau altele nu mai vorbesc, nici nu apuc sa joc ca se stinge.
Acum sa va zic componentele:
Procesor : Intel(R) Pentium(R) D CPU 3. 00GHZ ( 2CPUs )
RAM : 2048 RAM
Placa Video : nVidia GeForce 630m - 2048 MB / 128 bits, GDDR3, Frecventa procesor (MHz):810, Frecventa memorie : 1600 Mhz, racire activa - fan custom 80mm, Minim 350W(350w din sursa cred )
Placa de baza : nu prea stiu modelul dar vad ca scrie pe ea GIGABYTE FSB1066.
Sursa : GEMBIRD - 350W
HDD : 320GB

Acum ca v-am spus componentele sa va spun ce se incinge.
Cu SpeedFan imi apara ca se incinge GPU(Placa video) si Temp3, acel temp 3 am impresia ca este chestia aia aurie din pozele de mai jos pe care scrie GIGABYTE. Si mai este o "chestie" asemanatoare sub placa video care se incinge de asemenea(aveti poza,are un fir galben langa ea).
Se incinge cat de cat si coolerul de pe procesor, adica, cat de cat insemnant cam alarmant si acela.

POZE : http://imageshack.us/photo/my-images/541/19281035.jpg/

TIN SA PRECIZEZ : NU AM CAPACUL LATERAL DE LA CARCASA, DAR NU CRED CA ERA ATAT DE IMPORTANT INCAT SA SE INCINGA TOT PRIN EL.
Astept raspunsuri, dau funda!

16 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Chestia aia pe care scrie Gigabyte este chipsetul plăcii de bază, care se pare că este cam supra solicitat din cauza aplicațiilor sau răcirii deficitare. încearcă să îi montezi extra răcire pe chipset. Exista coolere speciale pentru chipset-uri. ceva de genu arată:
http://1.1.1.5/bmi/www.vexio.ro/continut/produse/foto250/132341.jpg
E normal să se opreacă computer-ul deoparece chipsetul atinge pragul critic și este detectat de senzorii plăcii de bază. Succes

| SonnyFlame2 a răspuns (pentru DeyCj):

Ceva gen asta e bun pentru acel chipset?
Difera modelele, marimile etc?
Dar chestia de langa placa video, cea argintie ce este?
Seamana cu acel chipset.

| DeyCj a răspuns (pentru SonnyFlame2):

Imaginea era exemplificativă doar.De regulă se in în funcție de placa de bază, dar în unele cazuri potrivesc unele la altele, sau poți apela la unu marca „home made".Eu îs de pricipiu că ce își face omu cu mâna lui e cel mai bun lucru.Cu chipsetul cel argintiu trebuie să mă uit în manualul plăcii de bază să văd ce și cum îs.
O să revin cu un răspuns când o să mai am timp

| DeyCj a răspuns:

Praful de pe radiatorul procesorului cum îi?
De obicei dacă ții carcsa deschisă sub mirajul unei răciri mai eficiente componenetele se vor umple mult mai repede de praf decât dacă ții carcasa închisă și o dotezi cu un ventialtor ceva de genul cum e cel de la carcasa asta:
http://www.vexio.ro/continut/produse/foto600/55954.png
Succes

| SonnyFlame2 a răspuns (pentru DeyCj):

Praf nu are deloc, l-am curatat, am schimbat pasta termica...

| taken a răspuns (pentru DeyCj):

Lupule nu este asa.Eu il tin de foarte mult timp fara capac si nu este praf in el aproape deloc.Cand tineam carcasa inchise se aduna praf mult.

| DeyCj a răspuns (pentru taken):

Aedevrul e că dacă nu îl ții pe podea da nu se prăfuiește, dar oricum ce i-am recomandat cu ventilatorul ăla e mai eficient, chiar dacă lași o latură deschisă.Una e tirajul natural care e cum e și alta e tirajul forțat care e constant, nu? E chestie de pragmatism asta, părerea mea.

| taken a răspuns (pentru DeyCj):

Asa este nu il tin pe podea.Am pus niste prelungitoare USB pentru mouse si tastatura, un cablu HDMI mai lung pentru monitor si am pus unitatea pe sifonier.

| DeyCj a răspuns (pentru taken):

laughing))).Ar fi o idee.Mă referam să nu steie direct pe podea, ci pe un suport la înlălțime de 5-20 de cm, de asta era vorbawhistling

| taken a răspuns (pentru DeyCj):

Am inteles.

| taken a răspuns:

Daca nu ai capacul lateral este mai bine, si eu tot asa il tin pentru o aerisire mai buna.Ai schimbat vreo componenta recent? Poate placa video?

| SonnyFlame2 a răspuns (pentru taken):

Da,placa video si memoria ram.
Inainte aveam una de 512 si mergea relativ ok, adica nu se stingea.
Iar ram aveam doar 1gb.
Sursa s-a ars acum 2 zile probabil am fortat-o "stins, aprins, stins, aprins" si am reparat-o.

| taken a răspuns (pentru SonnyFlame2):

Probabil tot sursa.Nu stiu cum ai reparat-o dar cred ca trebuie sa cumperi alta.De asta te-am intrebat daca ai schimbat placa video recent, ma gandeam la sursa.

| taken a răspuns:

Miroase a ars?

| tr3ig a răspuns:

Placa video si ramii nu miros a araswinking pentru ca daca ar mirosii a ars nu ti s-ar mai aprinde calculatoru. problema ta este relativ simpla. pentru incept cumpara o sursa mai mare. 350W tii mananca numai placa video daca o folosesti la maxim, si e normal ca sa se suprasolicite si sa se stinga. cumpara o sursa de cel putin 650W si o sa iti mearga fara problemewinking sper sa a si bani, nu stiu sigur cat costa. cauta pe net

| SonnyFlame2 a răspuns:

Am pus un cooler de pe o placa video mai veche pe chipsetul de la placa video ( Cooler cu prindere improvizata ). Se incinge la fel. Maine imi iau sursa de 800W. Va anunt ce am facut. Multumesc pentru raspunsuri