| Pshychopath a întrebat:

Salut,am si eu o problema cu calculatorul. Vreme de 3 zile am fost plecat, si i-am imprumutat cablul care face conexiunea dintre sursa calculatorului si priza unui prieten.Cand m-am intors si l-am recuperat,cand sa aprind calculatorul,imaginilea acelea de la start-up(cea de la placa de baza/scrisul acela alb pe fond negru cu memoria RAM a calculatorului etc) de obicei stateau cateva secunde dupa care dispareau,acum trece imediat peste ele, si apoi monitorul ramane stins.De la monitor nu e sigur,monitorul merge,pentru ca reusesc sa-l aprind, dar trebuie sa il inchid si sa il aprind de 100 ori, ca sa mearga.Ma gandesc ca ar putea fi sursa de vina? Astept pareri, multumesc.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e musai sursa de vină. Oricum, faptul că ai dat cablul împrumut nu are o legătură directă cu problema ta. Dar e posibil să aibă una indirectă: sursa rămânând nealimentată mai mult timp, placa de bază a descărcat bateria BIOS-ului și informația din acesta s-a șters. Încearcă să intri în BIOS la pornire și vezi dacă poți seta ce trebuie pe acolo; s-ar putea ca după aia să meargă. Până-l oprești iar, evident. Dacă e așa, e simplu - schimbi bateria aia ca un năsturaș de pe placa de bază.

| Pshychopath explică (pentru mihai69):

S-a dovedit a fi monitorul de vina,avea o lumina EXTREM de slaba,am pus o lanterna pe el ca sa se vada ceva,ca citisem un articol pe net,si scria ca s-ar putea sa fie ars vreo rezistenta sau ceva in monitor,asa ca l-am desfacut, dar nu am observat nimic ars, asa ca am reconectat cateva cabluri pe acolo, si se pare ca acum merge, multumesc pentru ajutor.

| mihai69 a răspuns (pentru Pshychopath):

Nici tu n-ai descris prea bine simptomele...
bine că s-a rezolvat, felicitări pentru prezentarea soluției; majoritatea uită s-o facă, deși ar putea ajuta pe viitor pe altul ce are o problemă la fel.

| BoggyP a răspuns:

Asa pateste si un prieten de al meu...chiar nu stiu ce e.dar banuiesc ca e sursa

| sskumpik a răspuns:

Sursa este de vina. Am patit si eu.

| BoggyP a răspuns (pentru sskumpik):

Esti sigura? daca esti fata.